Ana Sayfa / Genel / Carat Nedir?

Carat Nedir?

Carat nedir sorunun en kısa cevabı, ağırlık ölçü birimidir. Carat, elmas ve pırlantanın ölçü değeridir. Pırlanta da elmasın kesilmesi ile ortaya çıkarılan değerli bir taştır. Carat, 200 miligrama eşit bir ağırlıktır. Elmasın kesilmesi ile pırlantanın değeri, caratın artması ile doğru orantılı olarak yükselmektedir. Ancak carat ağırlığı ile fiyat aynı değerde artmamaktadır. :ir carat ağırlığa sahip bir pırlantanın fiyatının, yarım carat olanın 4 katı olması mümkündür. Pırlantanın maddi değeri, carat ağırlığının yanı sıra rengi ve berraklığı gibi farklı kriterlere göre değişmektedir. Renk çizelgesinde sarı renge yakın olan bir carat ağırlığa sahip olan pırlantanın, renksize yakın olan 0,25 carat ağırlığındaki pırlanta ile aynı fiyata satılması mümkün olabilmektedir.

Carat Nedir Sorusunun Cevabı Taşın Değeridir

carat nedir2

Günümüzde pırlantalarda carat ağırlığı fiyat belirlemede ön plana çıksa da taşın rengi, kesimdeki kusursuzluğu ve taşın berraklığı da önemlidir. Carat ağırlığı fazla ancak berraklığı az olan bir pırlantanın değeri, carat ağırlığı az olan ancak ışığı kusursuz bir biçimde yansıtan ve berrak olan bir pırlantadan daha az olmaktadır. Ayrıca ışıldayan bir pırlanta kadar da etkileyici görünmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle carat nedir denildiğinde, pırlantanın fiyatını belirleyen en önemli etken denilememektedir. Carat ağırlığı, yaklaşık olarak Milattan Önce 500’de kullanılmaya başlandığı kabul edilmektedir. Ortadoğu’da mücevher ili ile uğraşanlar tarafından kullanıldığı tahmin edilen bu ağırlık birimi, bir keçiboynuzu tohumunun ağırlığı kadardır. Yani 1 carat, 1 keçiboynuzu tohumunun ağırlığıdır.

Carat Çizelgesi İncelenmeli

Carat nedir diye araştırma yapıldığında bir ölçü çizelgesi ile karşılaşılmaktadır. Bu ölçü incelenerek pırlantanın carat büyüklüğüne göre nasıl göründüğü ile ilgili bir fikir edinmek mümkündür. Ancak pırlanta takılarda taşın karat büyüklüğünün, mutlaka pırlantanın daha değerli olduğunu göstermediği bilinmelidir. Farklı özelliklere de dikkat edilerek pırlantanın gerçek maddi değeri araştırılmalıdır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir