Ana Sayfa / Genel / Carat Nedir?

Carat Nedir?

Carat, pırlantanın ağırlığının tespit edilmesini sağlayan ağırlık birimidir. Ancak pırlantanın büyüklüğünü belli etmeyebilmektedir. Pırlantanın büyüklüğü, üst kısımdan bakıldığında görülebilen ölçülere göre belirlenmektedir. Pırlantanın carat ağırlığı, üstten bakıldığında milimetrik olarak uçtan uca genişliği ve kesim kalitesi ile belirlenmektedir. Bu bilgiler ışığında carat nedir denildiğinde, pırlantanın ağırlığı olarak cevap verilebilmektedir. Ancak carat ağırlığının pırlantanın büyüklüğü ile ilgili doğru bir tahmin yürütülmesini sağlamamaktadır. Pırlantanın kesiminin kaliteli olması son derece önemlidir. Kaliteli kesim, pırlantanın ışığı çok iyi yansıtmasını sağlamaktadır. Kesim kalitesi iyi olan, ışığın çok iyi yansıtan pırlanta daha büyük görünmektedir. Dolayısı ile kesim kalitesi çok iyi olan, ancak carat ağırlığı daha az olan bir pırlantanın, kesim kalitesi kötü olan ancak carat ağırlığı fazla olan bir başka pırlantadan daha büyük görülmesi mümkündür.

carat nedir2

Carat Pırlantanın Ağırlığıdır

Carat nedir sorusunun tam cevabı, pırlantanın ağırlığıdır. Geçmiş dönemlerde pırlantaların ağırlığının eşdeğer ölçülere sahih küçük keçiboynuzu tohumları ile ölçülmüştür. Günümüzde kullanılan carat kelimesi de keçiboynuzu tohumu anlamına gelen “carob seeds” adından türemiştir. Carat kelimesi kimi zaman hatalı olarak pırlantanın boyutlarının ifade edilmesi için kullanılmaktadır ancak carat pırlantanın ağırlık birimidir. Bir karat 200 miligram eşdeğeridir ve 100 “puan”a bölünebilmektedir. Carat ağırlığı 0.75 olan bir pırlanta, “75 puan” ya da 3/4 carat ağırlığına sahip olan bir pırlanta olarak nitelendirilebilmektedir. Türkçede puanlara “santim” adı verilmektedir.

Kesim Kalitesi Göz Önüne Alınmalı

En büyük carat ağırlığı en iyi pırlanta değildir. Kesim kalitesi ve oran gibi diğer faktörler de göz önüne alınmalıdır. Carat ağırlığına göre büyük bir görünüme sahip olan pırlantaların uygun kesim oranlarına sahip olmaması mümkündür. Uygun kesim oranlarına sahip olmayan pırlantaların parlaklıkları da az olmaktadır. Pırlantada carat nedir diye araştırma yapılırken, öncelikle kesim kalitesi göz önüne alınmalıdır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir