Citrin

Bir çeşit sarı kuvars taşı olan citrin, kristal kuvars, necef taşı, kaya kristali, tüccar taşı olarak da bilinmektedir. İçinde donmuş bir su damlasının bulunduğu bu taş kırıldığında yeniden suya dönüşmektedir. Şeffaf kuvarsa kaya kristali, pembe kuvarsa ise aşk taşı denilmektedir. Gizli gücün sembolü olan bu değerli taşın, evrenin sonsuz gücünü temsil ettiğine inanılmıştır. Bu taşla tasarlanan takıları kullananların da bu gücü elde ettiğine inanılmaktadır. Güven ve canlılık yarattığı belirtilen bu taş uzun süre kullanıldığında enerjisini tüketmektedir. Yeniden enerji depolaması için de bir süre toprakta bekletilmelidir. Ayrıca ametist taşının yanında bekletilmesi de citrinin temizlenmesi için yeterlidir. İçi berrak olan taşa “erkek”, içi dumanlı olan taşa da “dişi” denilmektedir. Antik çağlarda bu taşın kötü düşünceleri uzaklaştırdığına ve yılan zehrine karşı koruduğuna inanılmıştır. Renksiz olan bu taşın beyaz ve pembe renkli olanları da bulunmaktadır. Camsı bir parlaklığı sahip olan bu taş saydam ve yarısaydamdır. Bu taş, sarı elmas, safir, peridot, ametrin ve ametist ile karıştırılabilmektedir.

Citrin Taşının Sağlık Üzerinde Olumlu Etkisi Vardır

Citrin2

Citrin taşının böbrek, sindirim sistemi ve kalp için yararlı bir taş olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca bu taşın bereket getirdiğine de inanılmıştır. Kıskançlığı ortadan kaldırdığına da inanılan citrinin vücuttaki negatif enerjiyi aldığı da ifade edilmektedir. Özgüveni artıran, bağışıklık sistemini güçlendiren bu taşın aksioksidan etkisi de bulunmaktadır. Göz hastalıklarını tedavi edici özeliği bulunan cirtinin bağımlılıklardan kurtardığı da belirtilmektedir. Citrinin pırlanta ile tasarlanması durumunda hem sağlıklı olunabilmekte hem de ışıl ışıl bir görüntüye sahip olunabilmektedir. Bu taşla tasarlanan küpe, yüzük, bileklikler her yerde kullanılabilmektedir. Ancak takıların temizliğinin ihmal edilmemesi gereklidir.

Mücevhercilerde Gerçek Taşlar Satılır

Pırlanta ve citrinle şekillenen takılar, mücevher satış noktalarından alınmalıdır. Mücevhercilerde gerçek değerin pırlanta gerçek citrin taşlı bulunmaktadır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Tarihinde Değerli Taşlar

İnsanlar tarih boyunca, zarif ve değerli taşlara çok büyük önem vermiştir. Hem maddi değeri hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir