Citrin

Citrin taşı, koruyucu bir taş olarak bilinmektedir. Özellikle ilk çağlarda kötü düşüncelerin insanları etkilemesini önlemek için kullanılan bu taşın, yılan zehrine karşı da koruyucu olduğuna da inanılmıştır. Açık sarı, amber, kahverengimsi ya da kırmızımsı renk çeşitleri bulunan bu taşın turuncu ve sarı renge sahip olanları, Topaz taşı ile karıştırılmaktadır. Şeffaf bir görünüme sahip olan bu taşın, Hindu inancında yaralanmalardan ve saldırılardan koruduğu belirtilmektedir. Bu inanış nedeniyle de tehlikeli işlerde çalışan insanlar bu taşı kullanmaktadır. Pozitif bir enerji yaydığı belirtilen taş, ender bulunan ve bu nedenle pahalı olan sarı safirin yerine tercih edilebilmektedir. Bu taşın öfkeyi azalttığına, insanları yatıştırdığına ve ara bulucu olduğuna inanılmaktadır.

Citrin Antidepresan Bir Taştır

Citrin2Citrin taşı, vücuttaki toksinlerin atılmasında kullanılmaktadır. Bu sebeple özellikle böbrek ve sindirim sistemi sorunları olan kişilerin yüzyıllardır bu taşı kullanıldığı bilinmektedir. Akne sorunu yaşayan kişilere de bu sorundan kurtardığı belirtilen taş, cilt dostudur. Bu taş kullanılarak yapılan masajda bitkilerin aromaterapik özlerinin çok daha iyi etki ettiği düşünülmektedir. Kullanılan ilaçların vücutta çok daha kolay kabul edilmesini sağladığına inanılan citrinlerin, Tiroit hastalığına karşı boyun bölgesine takılmakta ve bu sayede tedavi ettiği belirtilmektedir. İnsanların motivasyonunu yükselttiği, güven duygusunu geliştirdiği, özellikle aşırı kıskançlık gibi takıntıları frenlediği ifade edilmektedir. Fanatikliğe doğru giden takıntılarda da bu taşla dizayn edilmiş bir takının kullanılması da mümkündür. Antidepresan özelliği bulunan taşın intihar eğilimini azalttığı ve kabusları ortadan kaldırdığına da inanılmaktadır.

Yaratıcılık Sağlar

Yazarlar için güçlü bir ilham kaynağı olduğu düşünen bu özel taş, özellikle yaratıcılık gereken işlerde çalışanlar tarafından tercih edilmektedir. Citrin ve pırlanta taşlı yüzük, küpe ve kolyeler, tüm kıyafetlerle kolaylıkla kombin edilebilmektedir. Bu taşla tasarlanan takılar, değerli bir hediyelik üründür.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Tarihinde Değerli Taşlar

İnsanlar tarih boyunca, zarif ve değerli taşlara çok büyük önem vermiştir. Hem maddi değeri hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir