Ana Sayfa / Değerli Taşlar / Doğanın En Değerli Taşlarından Zümrüt

Doğanın En Değerli Taşlarından Zümrüt

Doğanın önemli güzelliklerinden bir tanesi olan zümrüt içerisinde doğanın yeşilini barındırır. Bu değerli taş büyümenin ve yenilenmenin simgesidir. Uyum, merhamet, adalet ve anlam için devam eden bir araştırmaya sevgi arayan ve ilham veren bir hakikat avcısıdır. Kalbi ve kalp çakrasını açan ve besleyen zümrüt başarılı aşkın taşı olarak bilinir. Varlığın her seviyesinde iyileşme sağlayarak ruha canlılık katar ve yatıştırıcı bir enerjiye sahiptir.

Zümrüt taşı dostluğu, bağlılığı, sadakati ve mutluluğu sağlamak için tercih edilir. Osmanlı tarihinin önemli padişahlarından bir tanesi olan Kanuni Sultan Süleyman kendi elleri ile yaparak eşi Hürrem Sultan’a yeşil zümrüt bir yüzük hediye etmiştir. Doğanın en güzel armağanı olan zümrüt Kanuni Sultan Süleyman’ın işçiliği ile muhteşem bir yüzük haline gelmiştir. Hürrem Sultan ile aralarındaki bağı kuvvetlendirmek ve mutluluğu arttırmak adına hediye edilmiştir. Zümrüt taşı antik dünyada Tanrıça olan Venüs’e güvenliği güvence altına alması adına adanmıştır. Bu nedenle tek taş yüzük modelleri içerisinde de zümrüt çok fazla tercih edilmektedir.

Medeniyetlerin Taşı Zümrüt

Zümrüt aynı zamanda gelecekteki olayların önceden kestirilmesi ve takan kişinin gerçekleri ortaya koyabilmesi adına detayları görebilme özelliği ve sezgilerin taşıdır. Zihinsel netliğin artmasının, hafızanın kuvvetlendirilmesinin ve bilgeliğin de bir sembolüdür. Bu özellikleri nedeniyle Osmanlı’da çok fazla tercih edilmiştir.

Zümrüt dünya üzerinde altı yüz bin yıldan uzun süredir pek çok farklı kültürde kullanılmıştır. M.Ö. 4000’li yıllarda Babylon pazarlarında satılmıştır. Daha sonra İnka Medeniyetinde ve Eski Mısır’da yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Aristoteles ve Büyük İskender’de tılsım olarak zümrüt taşını tercih etmiştir.

2017 yılının en güzel pırlanta bileklik, pırlanta alyans ve pırlanta kolye modellerini Sirius Pırlanta’da bulabilirsiniz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğanın Güzelliklerinden Sitrin

  Değerli taşlardan bir tanesi olan Sitrin taşının ismi, Yunanca’daki Citrus, Citron kelimesinden geliyor. Kristal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir