Ana Sayfa / Değerli Taşlar / Doğanın Güzelliklerinden Sitrin

Doğanın Güzelliklerinden Sitrin

 

Değerli taşlardan bir tanesi olan Sitrin taşının ismi, Yunanca’daki Citrus, Citron kelimesinden geliyor. Kristal Kuvars taşının, limondan portakala değişen sarı rengin farklı tonlarında olan alt türüdür. Bünyesinde yer alan az miktardaki demir taşa rengini vermektedir. Renk çeşitliliği ise sarıdan açık kahverengine doğru çeşitlenmektedir. Görsel olarak güzel bir görünüme sahip olan taşın pek çok farklı hastalığın iyileştirilmesinde de kullanıldığı bilinmektedir. Tedavi edici bir enerjisi olan taşın, insanın kendisine zarar vermesini engellediğine ve kendisine olan güveni arttırdığına inanılır.

Sitrin taşı kolye yapımında çok fazla tercih edilir. Bunun temel nedeni ise boyunda ucu aşağıya gelmiş şekilde taşınan Sitrin taşının taşıyan kişiye güç ve güven verdiği düşünülmektedir. Sitrin’in diğer bir adı da Tüccar Taşı’dır. Taşın özelliklere inanan bazı kişiler kasalarına koyarlar. Bu durumun oluşmasının temel sebebi Sitrin taşının parasal güçleri arttırdığı yönünde bir inanç olmasıdır.

Sitrin çok sık şekilde kendisinden daha çok değerli bir taş olan Topaz ile karıştırılıyor. Hatta bazen Topaz’ın başka bir ismi olarak Sitrin kullanılır. Ancak bu durum tamamen hatalıdır. Bu iki taşını birbiriyle karıştırılmasındaki temel neden ise aynı Sitrin gibi Topaz’ın da turuncu ve sarımsı renklerinin olmasıdır. Kolye yapımında çok yaygın şekilde kullanılmakta olan Sitrin taşı kullanan kişiye pek çok fayda sağladığı yönünde bir inanç vardır. Tıpkı Ametist gibi Sitrin’de bulunduğu ortamın istenmeyen enerjisini engeller. Ayrıca kullanan kişiye başarı getirdiğine inanılmaktadır. Üzerinde taşıyan kişiye neşe ve mutluluk gibi duyguları katar. Zihinsel açıdan rahatlama ve negatif enerjinin yok edilmesine yardımcı olur. Kişinin depresyon içerisine girmesine etken olan duygulardan kurtulabilmesine yardımcı olur.

Sirius Pırlanta web sitesinde bestas pirlanta, pırlanta kolye, pırlanta alyans ve tek taş yüzük modelleri sizi bekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güzel Mücevherlerin Taşı Safir

Dünya üzerindeki en değerli taşlar içerisinde olan safir taşı, ısıya dayanıklı olan, sert ve genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir