Ana Sayfa / Değerli Taşlar / Elmas Modelleri

Elmas Modelleri

Birbirinden farklı şekillerde tasarlanan elmas modelleri, şık görünümleri ile en özel takıların arasında yer almaktadır. Elmas bir takı alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, taşta çatlağın bulunmamasıdır. Elmas ışığı çok iyi bir şekilde yansıtan bir taştır. Üzerinde çatlak bulunan elmas ise ışığı yansıtmamaktadır. Bu da taşın değerini kaybetmesine neden olmaktadır. Elmas takıların her zaman ışıltılı olunması isteniyorsa bakımlarının ihmal edilmemesi gereklidir. En sağlıklı bakım yöntemi profesyonel olarak yapılandır. Ayrıca elmas takının üzerinde bulunan tırnakların gevşemediğinden ya da eğilmediğinden emin olabilmek için uzmana kontrol ettirilmesinde yarar vardır. Elmas takılar, mücevher temizleme sıvısı ile de temizlenebilmektedir. Bu sıvının markası önemli olmamakla birlikte sıradan bir sıvının kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir. Satın alınan kaliteli bir sıvının üzerinde bulunan talimatlara dikkatle uyulduğunda elmas eski ışıltısına kavuşmaktadır.

Elmas Modelleri Nasıl Temizlenir? elmas modelleri2

Elmas modelleri, sıvı bir deterjanla da temizlenebilir. Bunun için yumuşak bir sıvı deterjan kullanılmalıdır. Elmas takının sıvı deterjanla köpürtülmüş ılık bir suyun içine daldırılması, ardından yumuşak bir diş fırçası ile fırçalanması gereklidir. Sonrasında da elmas takı, süzgeç üzerine konulmalı ve ılık su ile durulanmalıdır. Kurulama işlemi için de kağıt havlu ya da benzeri bir malzeme kullanılmalıdır. Ev tipi amonyak kullanılarak da tüm elmaslar temizlenebilmektedir. Bunun için ev tipi amonyakla doldurulmuş soğuk suyun içinde elmas yarım saat kadar bekletilmelidir. Çıkarıldıktan sonra da montürün çevresi yumuşak bir fırça yardımı ile nazik vuruşlarla temizlenmelidir. Andından mücevher aynı karışıma bir kez daha daldırılması ve sonrasında durulanmalı, kağıt havlu kullanılarak kurulanmalıdır.

Elmas Takılar Özenle Korunmalı

Elmas modelleri ömür boyu kullanılmaktadır. Bunun için de özenle korunmalıdır. Elmas takılar taşınırken kaba işlerle uğraşılmamalıdır. Klorlu çamaşır suyu, elması matlaştırabilmektedir. Bu nedenle klorlu çamaşır suyu kullanırken elmas takılar çıkarılmalıdır. Elmas takılar karışık bir şekilde saklanmamalıdır. Birbirine değer elmaslarda çizikler oluşabilmektedir. En doğru yöntem elmasların tek tek kağıt mendille sarılarak saklanmasıdır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Tarihinde Değerli Taşlar

İnsanlar tarih boyunca, zarif ve değerli taşlara çok büyük önem vermiştir. Hem maddi değeri hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir