Ana Sayfa / Pırlanta / Elmas ve Pırlanta Arasındaki Fark

Elmas ve Pırlanta Arasındaki Fark

Pek çok insan elmas ve pırlantanın birbirinden değişik taşlar olduğunu düşünmektedir. Aslında temel olarak ikisi de birbiri ile aynı taştır. Pırlanta ve elmas birbirinden ayıran en ehemmiyetli fark kesim şeklidir. Elmas, pırlantanın işlenmeden evvelki ham halidir. Değerli taşlar içerisinde en eskisi elmastır. Ayrı olarak, yaygın olarak kabul edilenlerin aksine aynı kalite standartlarındaki elmas ve pırlantadan, pırlanta daha pahalı ve değerlidir. Pırlanta özellikleri itibari ile daha belirgin bir yapıdadır. Bu nedenledir ki daha değerlidir.

Pırlanta temel olarak bir kesim ismidir. Marcel Tolkowsky tarafından 1919 senesinde tasarlanmış ve o tarihten beri kullanılmaktadır. Pırlanta kesimde ışık taş içerisinde kırılır ve müthiş bir parlaklık ve ateş vermesinin hemen peşinden geri yansır. Bu brillant kesimi ile pek çok değişik şekil ele geçirebilmek olasıdır. En fazla kullanılmakta olan ve seçenek edilen kesim ise yuvarlak kesimdir. Ekseriyetle renkli olan taşlarda kullanılan ve fancy kesim olarak isimlendirilen diğer kesimler ise baget, oktagon, prenses, markiz, damla, oval ve kalptir. Tüm bunların yanı sıra farklı bir kesim türü daha bulunmaktadır. Dünya genelinde gül kesim denilen bu kesim, ülkemizde elmas kesim olarak bilinmektedir. Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılmakta olan elmas kesim, nesilden nesille aktarılmıştır. Antika tasarımlı olan mücevherler ekseriyetle elmas kesim yolunun kullanılmış olduğu ürünlerdir. Bu kesimde taşın altı tamimiyle düzdür ve taşın 12 ile 37 arasında değişmekte olan faseti vardır. Elmasa çarpan ışık sadece yüzeyde yansıdığı için, pırlantada olduğu kadar parlaklık ve ateş oluşmaz.

Pırlanta bileklik ya da pırlanta kolye almak istiyorsanız, sizin için en doğru adres Sirius Pırlanta. Sirius Pırlanta, pırlanta markaları arasında farklı tasarımları ve uygun fiyat avantajları ile dikkat çekmektedir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir