Ana Sayfa / Değerli Taşlar / Eşsiz Güzelliği ile Topaz Taşı ve Özellikleri

Eşsiz Güzelliği ile Topaz Taşı ve Özellikleri

Çok uzun yıllardır kullanılmakta olan ve en ihtişamlı taşlar arasında yer alan Topaz taşının pek çok farklı rengi mevcuttur. Bu taş mavi, kırmızı, kahverengi, beyaz, gri, sarı, turuncu ve renksiz olabilir. Bu renkler arasında mücevher yapımında en fazla kullanılan renk ise mavidir. Muhteşem renk tonu ile mücevherlere farklı bir hava katar. Renksiz topaz taşı hem renksizliği hem de ağırlığı ile elmasla aynı olması nedeniyle birbiri ile karıştırılabilir. Bu benzerliğin birbirinden ayırt edilebilmesi için ise Mohs ölçeği kullanılır. Taş rengi genellikle değişken bir yapıdadır ve güneş ışığı altında kaldığında rengini kaybedebilir. Sibirya’da bulunan kahverengi topaz güneş ışığı aldığı zaman beyaz bir hale gelir. İlk kez 18. Yüzyılda bir kuyumcu Brezilya topazını hafifçe ısıtması sonucunda pembeleştiğini görmüş ve bu yöntem zaman içerisinde yaygın bir şekilde kullanılmış. Bu türdeki yanmış topazlara verilen isim Brezilya yakutudur. Son derece nadir şekilde görülen kırmızı topaz da aynı isimle anılmaktadır. Dünya genelinde en yüksek değere sahip olan topazların çıkartıldığı yer Brezilya’dır.

Topaz ile Eşsiz Güzellikte Mücevherler

Topaz taşı kullanılarak üretilmiş olan kolyeler en az pırlanta kolye modelleri kadar çok tercih edilmektedir. Özellikle açık mavi renkli olan topaz taşı müthiş bir güzelliğe sahiptir. Nadir bir şekilde bulunan ve güzelliği ile büyüleyen topaz taşı mücevher yapımında kullanılmaktadır. Sarı ve turuncu topaz ise en değerli türüdür. Bu özel taş yalnızca görünümü değil insanlara sağladığı pek çok farklı faydası nedeniyle de tercih edilir. Bu özel taşın bolluk ve bereket getirdiğini inanılır.

Sirius Pırlanta’nın birbirinden güzel topaz taşlı mücevherleri, pırlanta alyans, pırlanta gerdanlık ve tek taş yüzük modelleri ile sevdiğinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğanın Güzelliklerinden Sitrin

  Değerli taşlardan bir tanesi olan Sitrin taşının ismi, Yunanca’daki Citrus, Citron kelimesinden geliyor. Kristal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir