Ana Sayfa / Genel / Fantezi Tektaş

Fantezi Tektaş

Fantezi tektaş, klasik tektaş modellerinin dışındaki modelleri içermektedir. Genellikle tek başına kullanılabilecek şekilde tasarlanan bu tektaş çeşitlerinin arasında kenarları taşlı yüzük modelleri de bulunmaktadır. Bu tasarım özellikleri nedeniyle de kullanacak olan kişinin diğer takılarını da göz önünde bulundurması önemlidir. Bu tektaş modellerinde kullanılan taş pırlantadır. Pırlanta da elmasın işlenmiş şeklidir ve bu nedenle de fiyatları yüksektir. Ancak fiyat farkı, taşın kesimine, berraklığına, rengine ve karat ağırlığına göre değişkenlik göstermektedir. Kesimi kusursuz olan bir pırlantanın fiyatı da yüksek olmaktadır. Bunun nedeni, içindeki yabancı maddelerin 10 kat büyütüldüğünde bile görülmesinin imkânsız olmasıdır. İçinde yabancı madde bulunmayan pırlanta, ışığı çok daha iyi yansıtmakta, bu da taşın çok daha parlak görünmesine neden olmaktadır. Dolayısı ile çok ışıltılı duran bir pırlantanın fiyatı da fazladır.

fantezi tektaş2

Elmasın Kesimi Uzmanlık Gerektirir

Elmasın kesim işlemi, uzmanlık ve sabır gerektirmektedir. En iyi kesim, ideal kesim olarak adlandırılmaktadır. Fantezi tektaş yüzüklerde de kesim, ağırlık ve berraklık önemlidir. Bu tektaş yüzük modelleri alınırken öncelikle arzu edilen taşın büyüklüğünün yanı sıra bütçeye karar vermek gereklidir. Dikkat çekici bir fantezi tektaşa sahip olunmak isteniyorsa, içindeki çizgiler, çukurlar ve yabancı maddeleri yok denecek kadar az olan bir taştan daha ucuza alınabilmektedir. Büyük ancak kesim olarak biraz daha düşük kalitede olan bir pırlantanın, küçük boyutlarda ancak en üst seviyede kesime sahip olan bir pırlantadan daha uygun fiyatlarla alınması her zaman mümkündür. Ancak sonuçta ikisi de pırlantadır.

Montör Tasarımı Önemlidir

Fantezi tektaş alırken, montür tasarımı da önemlidir. Montör seçiminin önemi çok büyüktür. Doğru bir montör taşı olduğundan daha büyük gösterebilmektedir. Yanlış bir montörde taşın güzelliği ne kadar fazla olursa olsun kendisini göstermesi mümkün değildir. Yüzükteki taşı tutan tırnakların da taş ile uyumlu olması gereklidir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir