Ana Sayfa / Pırlanta / Faset Nedir?

Faset Nedir?

Faset, genel kullanım açısında geometrik şekillerin üzerindeki düz yerler olarak tanımlanmaktadır. Pırlantaların ve mücevherlerin üzerinde bulunan düz yerlerin tamamına faset ismi verilmektedir. Fasetler görünümü daha iyi hale getirmek amacı ile taşların yüzeyi boyunca kesilmesi sonucunda oluşturulur. Mücevher üzerinde faset kesimlerin pek çok farklı şekli vardır. Bu kesimlerden en yaygını ise ilk defa 1919’da kullanılmaya başlanmış olan yuvarlak pırlanta kesimdir. Orijinal pırlanta kesiminde 57 faset bulunmaktadır. Ancak zamanla çeşitli uygulamalar geliştirilmiş, örneğin ilave bir faset olarak külah ucu da eklenmiş ve toplamda 58 faset olarak anılmıştır. Taşın tabanındaki uç bölümüne bir noktaya tekabül eden fasete külah ucu ismi verilmiştir.

Işığın elmas içerisinde yansıtılarak taşın parlamasını sağlamak fasetlerin temel oluşturulma amacıdır. Pırlanta taç kısmında pırlanta kesim için 33 faset bulunur. Pırlantanın üst kısmı olarak tarif edilen bölüme taç ismi verilmiştir. Pırlantanın külah bölümünde 25 faset bulunur. Pırlantanın alt yarısına verilen isim ise külahtır. Pırlantanın orta kısmı olan kemer üzerinde de pek çok pırlantada fasetler kesilmektedir. Kemer üzerinde bulunan toplam faset sayısı ise 32 ile 100 arasında değişmektedir. Toplam faset satısından bu sayı hariç tutulur. Bazen taştaki kusurların azaltılması adına külah ve taç kısımda da ek fasetler kesilebilir. Ancak pırlanta kesiminde simetri son derece önemlidir ve ekstra fasetler taşın değer kaybetmesine sebebiyet verebilir.

Eğer pırlanta küçük ise taş kesimi birkaç faset eksik olarak yapılır. Küçük bir taş 58 faset kesildiğinde pırlanta beyaz olarak görünür. Bu durumun sebebi ise çok küçük boyutlu taşlarda, aynı şekilde küçük olan fasetlerin, pırlanta içerisine giren ışığı yansıtabilme amacını yerine getirememesidir. Çok büyük taşlarda ise ekstra faset gerekebilir.

Pırlanta markaları arasında şık modelleri ile fark yaratmayı başaran Sirius Pırlanta’da birbirinden güzel pırlanta alyans, pırlanta bileklik, pırlanta kolye ve tek taş yüzük modellerini bulabilirsiniz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir