Ana Sayfa / Genel / İnci Güzelliği

İnci Güzelliği

İnci tanesi, istiridye gibi kabuklu bazı deniz hayvanlarının içinden çıkan, sedef renginde, yuvarlak, parlak ve sert bir takı malzemesidir. İstiridyenin özel salgısının sertleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. İncinin, elde edilmesinin çok zahmetli olması ve şekilde bulunması ile birlikte değerli süs eşyalarının arasına girmeyi başarmıştır. Peki, inci nedir, nasıl oluşur?

İnci değerli bir taş değildir ve canlıdan bir parçadır. Kültür incileri, bazı midye türleri, tarak ve özellikle istiridye türlerinin içerisinde oluşmaktadır. Bu canlıların tamamı denizlerde yaşayan kabuklulardır. Bu canlıların yumuşak vücutları içerisine giren yabancı bir maddenin zararsız hale getirilebilmesi adına çevresine kılıflar oluşmaya başlar. Soyutlanmış yabancı madde, zaman içerisinde kalınlaşan farklı katmanlardan oluşmaya başlar ve yuvarlak bir şekil alır. Doğal inci iri tanelidir. Az ve zor bulunmaktadır. Çıkarılan inciler arasında ise değerli olanları oldukça azdır. İncinin değeri ise göz alıcı güzellikteki doğal pırıltılarının yanı sıra, kendisine has değeri ile ölçülür. İncilerinin değerinin belirlenmesinde ışığı yansıtabilmesinin tanı sıra; büyüklüğü, yapı olarak pürüzsüze yakın olması ve şekli göz önünde bulundurulmalıdır. İnci yüzeyinde ne kadar az doğal benek ve iz varsa, inci o kadar değerli ve pahalı olur. İncinin rengi ise, istiridyenin cinsine, suyun içermiş olduğu tuz oranına, suyun derinlik ve ısı derecesi ile yakından alakalıdır. İnci genellikle beyaz, pembe, fildişi, krem ya da mavimsi, mor ve hatta siyah olabilmektedir. Bunlardan pembemsi ve beyaz renklerde olanlar en çok arananlardır. Siyah inci ise çok az bulunması nedeniyle ayrı bir değer taşımaktadır.

İnci küpe ve kolye modelleri arasından en güzellerini seçmek istiyorsanız Sirius Pırlanta web sitesini ziyaret etmeniz yeterli. Ayrıca Sirius Pırlanta’da pırlanta alyans, pırlanta kolye, pırlanta gerdanlık ve bestas pirlanta modellerini bulabilirsiniz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online Alyans

Gelişen internet alemi ile birlikte pek çok farklı sektörden firma online satış mağazalarını da açtı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir