Ana Sayfa / Genel / Medeniyetlerin Taşı Ametist

Medeniyetlerin Taşı Ametist

Çok uzun yıllardır pek çok farklı medeniyette yoğun bir şekilde kullanılan ve günümüze gelene kadar değerini hiç kaybetmeyen ametist en gözde taşlardan bir tanesidir. Kültürlere göre farklı isimler ile adlandırılabilir. Aşk taşı veya mor yakut olarak da isimlendirilir. Diğer çeşitli değerli taşlarda da olduğu gibi ziynet eşyası ve takı yapımında çok fazla tercih edilir. Mücevher sektörü içerisinde kullanılan türü ise koyu mor renkli ametist taşıdır. Taşıyan kişiye pozitif enerji yüklediğine ve şifa kattığına inanılır.

Ten ile temas etmesi halinde vermiş pozitif ve güçlü enerji sayesinde kolye, yüzük, bileklik ve küpe gibi eşyaların yapımında yaygın olarak kullanılır. Vücudu tazeleyici ve canlandırıcı bir etkisi vardır. Yalnızca beden ile etkileşim halinde olduğunda vermiş olduğu pozitif enerji sebebiyle değil bulunduğu ortama bütünüyle pozitif enerji yaymasından dolayı tercih edilmektedir.

Kuvars grubu içerisindeki en çok tercih edile türlerden bir tanesi olan ametist ısı ile temas etmesi durumunda sarı rengine döner. Renk değiştirebilme özelliği nedeniyle gizemli bir tür olarak adlandırılır. Eski Yunan’daki Methuskein yani ‘’sarhoşluğu yok eden’’ kelimesinden türetilen ametistin sahibi olan kişinin sarhoş olmasını engellediğine inanılırdı. Ametist taşı kullanılarak yapılan bir kupadan içki içildiğinde sarhoş olunmaz.

Zümrüt, elmas, safir ve yakut gibi değerli taşlar arasında kabul edilen ametist taşı zaman içerisinde eski yerini kaybetse de hala yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mısır uygarlığı dönemlerinden bu yana kullanıldığı ve yönetici sınıfının çok fazla tercih ettiği ve sevdiği bir taş olmasının yanı sıra kraliyet aileleri için yapılan işleme ve oymalarda da tercih edilmiştir.

Ametist taşı kullanılarak yapılan birbirinden güzel küpe, yüzük ve kolye modellerini Sirius Pırlanta’da bulabilirsiniz. Ayrıca pırlanta markaları arasında tecrübesi ile fark yaratan Sirius’ta pırlanta kolye, pırlanta bileklik ve pırlanta alyans modellerini bulabilirsin.

 

 

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online Alyans

Gelişen internet alemi ile birlikte pek çok farklı sektörden firma online satış mağazalarını da açtı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir