Ana Sayfa / Değerli Taşlar / Muhteşem Mücevherlerin Taşı Yakut

Muhteşem Mücevherlerin Taşı Yakut

Güzelliği ve estetikliği ile en değerli taşlar içerisinde olan Yakut, Hindistan’da taşların efendisi olarak adlandırılmıştır. Elmasın ardından en değerli ve en sert taştır. Sertlik derecesi 9,0 yakutun erime noktası ise 2050 derece santigrattır. Kırmızının farklı tonlarında olan geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Yakut’un kırmızı rengini almasını sağlayan madde ise içerisinde bulundurduğu krom elementidir.

Yakut taşının ilk kez kullanıldığı şey ise lazer yapımıdır. İlk başlarda lazer yapımı için kolay olacağı sanılmış olsa da daha sonra zorluğu anlaşılmış ve vazgeçilmiştir. Zor olmasındaki temel sebep ise yakutun 3 ayrı enerji seviyesine sahip olmasıdır. Doğadan çıkarıldıktan sonraki ham hali ile gösterişli bir taş olmayan yakut kesilmesinin ardından elmas kadar gösterişli ve çekici bir hal alır.

Yakut taşı pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Özellikle kadınların çok sevdiği yüzük, kolye, bileklik ve diğer çeşitli takıların yapımında tercih edilmektedir. Yakut taşının tercih edilmesinde kattığı ihtişamlı görüntünün yanı sıra manevi etkileri de vardır. Yakut taşıyan kişiye canlanma etkisi yaratır ve özgürlük duygusu kazandırır. Liderlik, cesaret ve mutluluk gibi duyguların kolay bir şekilde dışa vurulmasına yardımcı olur. Kişiye cesaret ve öz güven verir. Ayrıca kan dolaşımını da olumlu yönde etkiler. Kırmızı rengi içerisinde taşıdığı enerjiyi insana yansıtır. Bu özellikleri pek çok farklı alanda kullanılan elmas alternatifi bir taş olmasını sağlamıştır.

Tek taş yüzük modelleri için kadınlar genellikle pırlanta özellikleri nedeniyle pırlantayı tercih etmektedir. Ancak en az pırlanta yüzük kadar ihtişamlı olan yakut yüzükler de kadınlar için önemli bir tercih olabilir.

Sirius Pırlanta web sitesinden birbirinden güzel pırlanta kolye, pırlanta alyans ve pırlanta bileklik modellerini inceleyebilirsiniz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğanın Güzelliklerinden Sitrin

  Değerli taşlardan bir tanesi olan Sitrin taşının ismi, Yunanca’daki Citrus, Citron kelimesinden geliyor. Kristal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir