Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Ağırlığı

Pırlanta Ağırlığı

Pırlanta ağırlığı karat ile ifade edilmektedir. Karat kelimesi, keçiboynuzu tohumu anlamına gelmektedir. Bunun nedeni, geçmiş yüzyıllarda pırlantaların ağırlıklarının küçük keçiboynuzu tohumları ile ölçülmesidir. Kimi zaman pırlantanın ebatlarını ifade etmek için kullanılsa da bu yanlıştır. Çünkü karat ağırlık birimidir. Bir karat 100 puana bölünmektedir. 0,50 karat 50 puan yani yarım karatlık bir pırlantayı ifade etmektedir. Karat, 200 miligramlık standart bir ölçüdür. Türkçede puanlara santim adı verilmektedir. Çok küçük olan pırlantaların ağırlıkları puan olarak belirtilmektedir. 1 puan 0.01 karata eşdeğerdir. Ham pırlantalar kesim işlemi yapıldıktan sonra toplam karat ağırlığının yarısından fazlasını kaybetmektedir. Büyük mücevherlerde kullanılan pırlantalar küçük olanlara göre nadir bulunmaktadır. Bu nedenle daha değerlidir.

Pırlanta Ağırlığı Taşın Fiyatını Belirler

pırlanta ağırlığı2

Taşın fiyatı, pırlanta ağırlığı ile değişmektedir. Bir karatlık bir pırlantayı bulmak zordur. Yaklaşık olarak bir milyonda bir pırlanta tam kesilmiştir ve bir karatlık bir pırlantadır. Çünkü kesim sırasında malzemede kayıplar yaşanmaktadır. Pırlantanın karat ağırlığı, berraklık değerleri ve taşın üzerindeki renklere göre değişmektedir. En büyük karat ağırlığı, en pahalı pırlantayı ifade etmemektedir. Pırlantanın ağırlığına kesim ve oran gibi diğer faktörler de etki etmektedir. Sığ kesimli bir pırlanta büyük görünmekte ama parlamamaktadır. Kaliteli bir kesime sahip olan pırlanta ise ışıltılı bir görünüme sahiptir ve dolayısı ile daha değerlidir. Karat ağırlığı, özel olarak tasarlanmış hassas terazilerde tartılarak belirlenebilmektedir.

Kişinin Zevki Önemlidir

Hediye etmek için pırlanta alınırken kişinin zevklerinin ön planda tutulması gereklidir. Bazı kişiler için pırlantanın parlaklığı değil büyüklüğü önemlidir. Bazıları ise ışıltılı pırlantalardan hoşlanmaktadır. Bütçeye göre büyük ancak düşük fiyatlı bir pırlantanın satın alınması mümkündür. Böyle pırlantalardaki ışıltı daha azdır. Bunun yanı sıra küçük pırlantanın küçük ellerde büyük, büyük pırlantanın küçük ellerde hantal bir görünüme sahip olması gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Özellikle yüzük alınırken pırlanta ağırlığı ile birlikte bu hususların da göz önüne alınması önerilmektedir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir