Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Berraklığı

Pırlanta Berraklığı

Pırlanta berraklığı birbirinden farklıdır ve bunun nedeni renkleri ile berraklık oranlarıdır, Pırlantanın berraklık oranı fiyatı üzerinde de belirleyici bir faktördür. Berrak olan pırlanta daha pahalıdır. Berrak olan küçük karatlık bir pırlanta ile berraklık ölçüsü daha az olan büyük karatlık bir pırlantadan daha yüksek bir fiyata satılmaktadır. Türkiye’deki pırlantaların büyük bir çoğunluğu VS ve VVS berraklık değerine sahiptir. VS, içinde çok az yabancı madde taşıdığı anlamına gelmektedir. VVS ise çok daha az yabancı madde bulunan taş sınıfında bulunmaktadır. Berraklık çizelgesinin tepesinde ise F vardır. F değerindeki taşlar kusursuzdur. Ne kadar büyütülürse büyütülsün yabancı maddenin görülmesi mümkün değildir. Dolayısı ile bu sınıftaki pırlantanın değeri de çok yüksektir.

pırlanta berraklığı2

Kesim Sırasındaki Çizik Pırlanta Berraklığını Etkiler

Elmas kesilirken meydana gelebilecek çatlak, çizik ve lekeler, pırlantanın berraklığını düşürebilmektedir. Bunun sonucunda da pırlantanın ışığın yansıtma oranı azalmaktadır. Pırlanta berraklığı ölçüsü, inclusions olarak nitelendirilmektedir. Bu niteleme, kesilen taşın içinde olan ve taşın ışığı yansıtmasını etkileyen yabancı maddeyi, çatlağı ya da yüzeydeki lekelerdir, Leke, yabancı madde ya da çatlaklar fazlalaştıkça taşın değeri azalmaktadır. Mücevher olarak kullanılan pırlantaların içinde bulunan lekelerin gözle görülebilmesi imkânsızdır. Ancak lekeler, ışığın pırlantanın içinden geçerken kırılmasına, bunun sonucunda da parlak görülmemesine yol açmaktadır. Uluslar arası alanda kullanılan pırlanta berraklık tablosu, Gemological Institute of America (GIA) ölçü tablosudur. Sektörde ayrıca European Gemological Laboratory (EGL), International Diamond Council (IDC), American Gem Society (AGS) ve International Confederation of Jewellery (CIBJO) ölçü tabloları da kulanılmaktadır.

Pırlanta Berraklık Değerleri

GIA pırlanta berraklığı ölçüm tablosuna göre F, kusursuz olarak nitelendirilmektedir. IF, İçinde yabancı madde olmayan, kesim sırasında çizik ve lekelerin meydana gelen taşlardır. VVS1 ve VVS2, yabancı maddelerin zor görülebildiği taşları nitelemektedir. S1 ve S2 uzmanların çatlak, yabancı madde ya da çukurlar gördüğü pırlantalardır, I1, I2 ve I3 ise içinde büyük yabancı maddelerin görüldüğü pırlantalardır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir