Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Bileklikler

Pırlanta Bileklikler

Fantezi bileklik, su yolu bileklik ve renkli bileklik gibi farklı seçeneklerde sunulan pırlanta bileklikler, kadınların vazgeçemedikleri özel mücevherler arasındadır. Her kıyafetle uyum sağlayabilen bu bileklikler, pırlantanın ışıltısı ile göz kamaştırmaktadır. Pırlanta, ender bulunan bir mücevherdir ve elmastan meydana gelmektedir. Yüzlerce yıllık oluşumun ardından meydana gelen elmasın kesilmesiyle şekillenen pırlantalar, her elmastan yapılamamaktadır. Pırlantanın oluşması için elmasın cilaya ve mücevher yapımına uyumlu olması gereklidir. Bu nedenle pırlantalar son derece değerli taşlardır. Pırlanta alırken bu gerçeğin göz önünde bulundurulması gereklidir. Vitrinlerde görülen her taşın pırlanta olmadığı da bilinmelidir. Ayrıca her pırlantanın çok değerli olduğu düşünülmemelidir. Pırlantayı değerli kılan, berraklığı, kesim kalitesi, rengi ve karat ağırlığıdır. Bu ayrıntılar 4C olarak adlandırılmaktadır.

Pırlanta Bilekliklerdeki Fiyat Farkının Nedenleri

Pırlanta Bileklikler2

Pırlanta bileklikler farklı karat ağırlığında ve dolayısı ile farklı fiyatlardan satılmaktadır. Karat, pırlantanın ağırlığına göre tespit edilebilmektedir. Ancak ağırlık, pırlantanın büyüklüğü ile doğru orantılı değildir. Ağırlık ve büyüklük farklı kavramlardır. Ayrıca aynı karat ağırlığına sahip olan iki pırlantanın berraklık, kesim kalitesi ve rengine göre farklı fiyatta olması mümkündür. Berraklık da pırlanta bileklik fiyatlarını etkileyen önemli unsurların arasındadır. Pırlantaların bir çoğunda karbon kristalinin meydana getirdiği izler bulunmaktadır. Bu kristaller azaldıkça pırlantanın berraklığı artmakta, bu da taşın değerini yükseltmektedir. Uluslararası berraklık skalası vardır ve bu skalaya göre pırlantanın kalitesi belirlenmektedir. Berraklık skalası, FL ve IF’den I1, I2 ve I3’e kadar farklı sembollerle belirtilmiştir. FL ve IF en değerli pırlantadır.

Rengine Dikkat Edilmeli

Pırlanta bileklikler alınırken rengine de dikkat edilmelidir. En değerli pırlanta renksiz olandır ve çok ender bulunmaktadır. The Gemological Institude of America’nın tablosuna göre pırlanta renkleri D’den Z’ye kadar olan harflerle sembolize edilmiştir. D, tamamen renksizdir ve en değerli pırlantadır. N-Z’de ise sarı, kahverengi ve gri renkler görülmektedir. Kesim kalitesi de önemli bir ayrıntıdır. Işıltı ve parlaklık,  kesim kalitesine bağlıdır ve bu insan tarafından oluşturulan tek özelliktir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir