Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Fantezi Küpe

Pırlanta Fantezi Küpe

Kar tanesi, kalpli, tektaş görünümlü, kelebek, tria, çiçekli, 7 taşlı, su yolu, çiçek, sallantılı, yusufçuk, nal, yıldız gibi farklı modellerde tasarlanan pırlanta fantezi küpe, kadın şıklığını tamamlayan en önemli takıların başında gelmektedir. Pırlanta ile şekillenen fantezi küpe modelleri, göz kamaştırıcı ışıltısıyla dikkat çekici özelliklere sahiptir. Pırlanta ışığı ile tasarlanan bu küpeler, farklı boyutları ile ker kadının zevkine uygun olarak tasarlanmaktadır. Pırlanta fantezi küpeleri satın almadan pırlantanın iyi tanınması önemlidir. Bu taşla tasarlanmış küpe ve diğer takıları alırken bilinmesi gereken en önemli ayrıntı da 4C kuralıdır. Bu kural, kesim (cut), berraklık (clarity), renk (colour) ve karat carat ağırlığıdır. Bu kuralın dışında kemer, taban, bakım gibi konularla da bilgi sahibi olunması tavsiye edilmektedir.

Pırlanta Fantezi Küpe Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta Fantezi Küpe2

Pırlanta fantezi küpe alınırken kesim kalitesine dikkat edilmelidir. Kesim, pırlantanın hem estetiği hem de ışıltısı için önemlidir. Kesim, pırlantanın şekli değildir. Kesim, simetrinin, açının ve oranın dikkatli bir şekilde hesaplanarak pırlantaya ışıltısını veren en önemli detaydır ve kesim, pırlantanın fiyatını belirlemektedir. Uzman bir kesimci, işlemi ışıltıyı azami bir şekilde verecek şekilde gerçekleştirmektedir. İyi bir şekilde kesilmeyen pırlantanın ışığı iyi yansıtması, dolayısıyla ışıltılı bir görünüme sahip olması imkansızdır. Doğru bir şekilde kesilen pırlantada ışık, diğer yüzeyinden yansımakta, dağılarak “taç” adı verilen üst kısmından yayılmaktadır. Derin yapılan kesim işleminde ışığın bir kısmı, “külah” olarak nitelendirilen alt kısımdan kaçmaktadır. Bu da pırlantanın yeterince parıldamamasına neden olmaktadır. Renk de önemli bir etkendir. Renk, taşın kalitesini belirlemektedir ve renksiz pırlanta en değerli pırlantadır.

Berraklık ve Karat Ağırlığı Önemlidir

Pırlanta fantezi küpe tercihinde berraklık da önemli bir detaydır. Pırlantaya görüntüsünü kazandıran özellikler, taşın berraklığını meydana getirmektedir. Berraklığı bozan etkenler, doğal olarak meydana gelen kusurlardır. Çok az kusursuz pırlanta bulunması nedeniyle pahalıdır. Karat ağırlığı da önemlidir. Fantezi küpe alırken pırlantanın karat ağırlığına karar verilmelidir ve bütçe göz önünde bulundurulmalıdır. Karat ağırlığı fazla olan pırlanta fantezi küpelerin fiyatlarını yüksek olduğu bilinmelidir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir