Ana Sayfa / Pırlanta / Pırlanta Hakkında

Pırlanta Hakkında

Pırlanta, elmasın kesilmiş halidir. Elmas da dünyamızdaki en değerli madenlerden biridir ve buna bağlı olarak pırlantanın da değeri çok fazladır. Pırlanta hakkında bilgi verilirken öncelikle tarihçesine göz atmak gereklidir. Elmas günümüzden binlerce yıl önce bulunmuştur. Pırlanta ise 1917 yılında elmasın en modern kesimi olarak ortaya evrimini tamamlamıştır. 1950 yılına gelindiğinde de uluslar arası standartlar belirlenmiştir. 4 C standartları olarak adlandırılan standartta, pırlantanın kesimi, karat ağırlığı, berraklığı ve net değerler belirlenmiştir. Pırlanta standardı, Amerikan Gemoloji Enstitüsü tarafından ilan edilmiştir. Her pırlantanın kendisine özgü bir güzelliği bulunmaktadır.

pırlanta hakkında2

Pırlantanın Kesim Şekilleri

Pırlanta hakkında verilen bilgilerde kesim şekilleri de yer almaktadır. Dünyada yaygın kesim ise yuvarlaktır ve bu, en değerli kesim şekli olarak değerlendirilmektedir. Yuvarlak kesim, ülkemizde de en çok tercih edilen pırlanta kesim şeklidir. Sonrasında prenses kesim, baget kesim, assher kesim, markiz kesim, kalp, oval, damla ve yastık kesim kesimler de bulunmaktadır. Prenses kesim, yuvarla kesimden kesimin ardından en fazla rağbet gören kesim stilidir. Bu kesimde pırlanta, üstten kare ya da kareye çok yakın bir görünüme sahiptir. Baget kesim, Türkiye’de yuvarlak kesimden sonra tercih edilen kesim stillerinden biridir. Bu kesimde pırlanta, tek taş tercihi olabilmektedir. Bu kesimdeki pırlanta, 3 ila 5 taşlı alyanslarda kullanılabilmektedir. Assher kesimde pırlantanın şekli karedir. Kare kesimde berraklık çok daha fazla öne çıkmaktadır. Markiz, karat ağırlığı dikkate alındığında en büyük görünümü veren kesim stillerinden biridir. Oval kesim yuvarlak kesime benzemektedir ve ışıltılı bir yapıya sahiptir. Damla kesim, özellikle küpelerde çok kullanılmaktadır. Kalp kesim, adından da anlaşılacağı gibi kalp şeklinde kesilmektedir. Yastık kesim ise popüler bir kesimdir. Bu kesimde köşeler yuvarlatılmıştır.

Kaliteli Kesilen Pırlanta Pırıldar

Pırlanta hakkında verilen bilgiler arasında, özellikle kesim kalitesinin yüksek olması gerektiği de bulunmaktadır. Kaliteli kesim, pırlantanın çok pırıltılı olmasını sağlamaktadır. Her pırlantada küçük kusurların olduğu da bilinmelidir. En az kusura sahip olanlar, en değerli olanlardır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir