Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Halka Küpe

Pırlanta Halka Küpe

Küpeler, kadınların görüntüsünü tamamlayan, yüzlerini çok daha çekici gösteren aksesuarların başında gelmektedir. Pırlanta halka küpe de kadınları çok daha çekici gösteren aksesuardır ancak halka küpe kullanırken saçların toplanması tavsiye edilmekte, bu şekilde çok daha güzel bir görünüme sahip olabileceği belirtilmektedir. Pırlantalı halka küpe satın alırken dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Öncelikle kullanılan pırlantanın gerçek olup olmadığı araştırılmalıdır. Pırlanta alırken parlaklık testi uygulanmalıdır. Pırlantanın berraklığı eşsizdir. Taşın kesimi, kesim oranları, ışıltıyı sağlamaktadır. Bu nedenle pırlanta alırken pırlantanın ışıltısına dikkat edilmelidir. Pırlantanın ışıltısı, içinden geçen ışığın keskin bir şekilde bükülmesi ile meydana gelmektedir. Bu özelliğin yapay taşlarda bulunması imkânsızdır ve yapay pırlantaların gerçek pırlanta kadar ışıltılı olması mümkün değildir.

Pırlanta Halka Küpe Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta Halka Küpe2

Pırlanta halka küpe alırken şeffaflık testi de uygulanmalıdır. Gerçek pırlantanın şeffaf olmadığı bilinmelidir. Gerçek pırlanta yazılı bir kağıdın üzerine konulduğunda yazıların buğulu görünmektedir. Bu görünüm, gerçek pırlantanın kolaylıkla sahtelerinden ayırt edilmesini sağlamaktadır. Ancak bu test her zaman başarılı sonuçlar vermemektedir. Çünkü sığ bir kesime sahip olan pırlantalar yazıların okunmasına imkan vermektedir. Pırlanta küpe alırken yansıma testine de bakılmalıdır. Pırlantanın yansıması gri tonlarında olmaktadır. Çok renkli bir görüntü meydana geliyorsa sahte ya da düşük kalitedeki bir pırlanta olma olasılığı yüksektir. Gerçek pırlantalar tüm taraflarından yansıma yapmaktadır.

Test Uygulanmalı

Sahte pırlantayı gerçeğinden ayırmak için su testi uygulanabilmektedir. Suya konulduğunda pırlanta su yüzeyinde kalıyorsa sahtedir. Gerçek pırlantalar, suyun yüzeyinde kalmaz ve dibe doğru batmaktadır. Buğu testi ile de pırlantanın gerçek olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Pırlantaya üflendiğinde taşın üzerinde oluşan buğunun kısa sürede kendi kendine kaybolması gereklidir. Buğunun 4 saniyeden fazla kalması durumunda taşın sahte olma ihtimali var demektir. Taşta aşınma görüntüleri varsa, üzerinde sıyrıklar ve çentikler bulunuyorsa pırlanta sahte demektir. Pırlanta halka küpe alırken bu testlerin yapılması, satın alınan halka küpede yanılma ihtimalini minimuma indirmektedir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir