Ana Sayfa / Pırlanta / Pırlanta Kesim Şekilleri

Pırlanta Kesim Şekilleri

Pırlantanın hangi ülkede hangi tarzda ve hangi kalitede kesilmiş olduğu kalitesini ve değerini etkileyen en ehemmiyetli etmenlerden bir tanesidir. Pırlanta kesimi ile ilgili en başarılı ülke Belçika’dır. En başarılı ülke olmasının yanı sıra Belçika kendi ismini taşımakta olan bir pırlanta kesim yoluna de sahiptir. Belçika kesimi hem pırlantayı büyük göstermesinden hem de ışığı çok güzel yansıtmasından dolayı en değerli kesim şekli olmuş. Pırlantanın parlaklığı ile ilgili en az duruluğu kadar kesimi de tesirlidir. Belçika kesim pırlanta mükemmel kesimi ile bunu en güzel şekilde göstermektedir.

Bir diğer pırlanta kesim metodu ise Hindistan bölgesinde çok sık uygulanması nedeniyle Hint kesimi olarak adlandırılmış olan kesim şeklidir. Bu kesim metodu ucuz ücret amaçlanan veyahut çok düşük karattaki pırlantalara uygulanmakta olan bir kesimdir.  Daha kolay kesim yolları gerektirdiği için daha fazla uygulanan Hindistan kesimli pırlanta Belçika kesimi pırlanta ile karşılaştırıldığı vakit tablası çok geniş olmamasından dolayı aynı karat ağırlığında dahi olsa daha küçük görülür. Pırlantanın daha büyük görünmesi de ehemmiyetli bir gösteriş etkeni olduğu için Belçika kesimi pırlantalar Hint kesimi pırlantalara göre daha fazla prestijlidir. Hint kesimi pırlantalarda parlaklık daha düşüktür. Bu da pırlanta yüzük ya da kolye alındığında değeri düşüren etkenlerdendir.

Bir pırlantanın başarılı bir kesime sahip olup olmadığı uzman olmayan kişiler tarafından anlaşılamaz. Ancak bu konuda ipuçları yakalanabilir. Çıplak gözle pırlantaya bakıldığı zaman bir ışıldama varsa bu iyi bir kesim olduğunu gösterir. İyi kesilen bir pırlanta ışığı mükemmel şekilde dağıtır ve parlak bir görünüm oluşturur. Şayet zıddı biçimde soluk bir görünüm varsa bu da kötü kesildiğini gösterir.

Pırlanta alyans, pırlanta kolye ya da tek taş yüzük modelleri fiyatları hakkında herhangi bir bilginiz yoksa Sirius Pırlanta web sitesini ziyaret edin. Pırlanta markaları arasında çok tercih edilen Sirius Pırlanta’da en güzel mücevherler sizi bekliyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir