Ana Sayfa / Genel / Pırlanta koleksiyonlar

Pırlanta koleksiyonlar

Pırlanta koleksiyonlar, çok farklı modellerde tasarlanmaktadır. Tüm özel günlerde kadınlara hediye edilen pırlanta takılar, ışıltılı görüntüleri ile dikkat çekmektedir. Elmasın kesilmesiyle tasarlanan pırlantadan hızma, evlilik teklifi yüzükleri, alyanslı tektaşlar, yarım tur yüzükler, kalp koleksiyonu, kar tanesi modelleri, nazar koleksiyonu, kelebekli pırlanta modeller, melek pırlanta koleksiyonu, Allah yazılı pırlanta modeller ve anturaj pırlanta modeller gibi farklı tasarımlar ortaya çıkarılmaktadır. Pırlanta satın alırken hem ürüne hem de satın alınan yere dikkat edilmelidir. Vitrininde sınırlı sayıda pırlanta ürün bulunan yerlerden pırlanta satın alınmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü bu yerlerin asıl işi pırlanta satışı değildir. Bu nedenle ürünlerin mücevherciden biraz daha pahalı olması olasıdır. Pırlanta mücevherdir, mücevherci de pırlanta ürün satan yerlerdir. Buralardaki görevli kişiler pırlanta konusunda bilirkişidir.

Pırlanta Koleksiyonlarda Renk ve Berraklığın Önemi

Pırlanta koleksiyonlar2

Pırlanta koleksiyonlar alınırken renge dikkat edilmesinde yarar vardır. Pırlantadaki renk en önemli özelliklerin arasındadır. Renksiz pırlanta değerli pırlantadır. Mücevhercilerde pırlantanın renklerinin iyi anlaşılması için özel aydınlatma yapılmıştır. Buralardaki ışık, beyaz bir ışıktır. Beyaz ışığın altında taşın rengi incelenmelidir. Rengin anlaşılabilmesi için de taşın karat ağırlığının 0,10’dan büyük olmalıdır. Taşta az bir sarılık varsa bu taş renksiz pırlantadan daha düşük değerdedir. Pırlantalarda renk, derecelendirilmiştir. Sarı renk görünümlü bir pırlantanın rengi çizelgede J olarak belirtilmiştir. Satıcının bir başka değer söylemesi durumunda oradan alışveriş yapılmamalıdır. Ancak J rengindeki pırlanta da kötü bir pırlanta değildir. Gerçek beyaz taşlar ise D ile I arasındadır. En beyaz taş da I olandır.

En Az Karbon içi Olan Taş En Değerli Taştır

Pırlantadaki berraklık da fiyatını etkileyen önemli ayrıntılardan biridir. Pırlantanın içinde bulunan karbon izlerinin az olması, taşın berraklığını artırmaktadır. Her pırlantada çok az da olsa karbon izleri bulunmaktadır. Ancak çok değerli olan taşta bu izlerin 10 kat büyütülse bile görülmesi mümkün olmayabilmektedir. Pırlanta koleksiyonlar alınırken bu detaylara dikkat edildiğinde saf bir taşla tasarlanmış takılara sahip olunabilmektedir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir