Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Kolyeler

Pırlanta Kolyeler

Pırlanta kolyeler, kadınların en sevdiği takıların arasında gelmektedir. Bu kolyeler, mücevher sınıfına girmektedir. Özellikle pırlanta kolye modelleri, en özel hediyelerin arasında gelmektedir. Pırlanta bir kolye alınırken dikkat edilmesi gereken dört özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerden birincisi kesim kalitesidir. Kesim kalitesi, pırlantanın ışıltılı olmasının en önemli ayrıntısıdır. Kesimdeki ustalık derecesi ne kadar iyiyse, pırlantanın ışıltısı o derecede iyi olmaktadır. Bu nedenle pırlanta bir kolye alırken ideal kesimde olmasına dikkat edilmelidir. Derin kesim uygulanan pırlanta ışıltılı olmamaktadır. Renk de pırlantanın kalitesini belirleyen bir başka unsurdur. Pırlanta ne kadar renksiz olursa o kadar değerli demektir. Ancak renksiz elmas bulmak neredeyse imkansızdır. Renk çizelgesi de D’den Z’ye kadardır. D, en kaliteli olan pırlantadır.

Pırlanta Kolyeler2

Pırlanta Kolyelerin Fiyatları Ağırlığına Göre Belirlenir

Pırlanta kolyeler farklı karat ağırlığına sahiptir. Karat, eski bir ölçü birimidir. Karat ağırlığı ne kadar fazlaysa pırlanta kolye o kadar değerli demektir. Ancak gram olarak ağır olan bir pırlanta pahalı bir pırlanta anlamına gelmemektedir. Pırlantadaki berraklık da önemlidir. Berrak pırlanta değerli pırlanta demektir. Pırlanta, dünyadaki en sert taş olan elmasın kesilmesiyle oluşmaktadır ancak en sert taş olması, kırılmayacak anlamına gelmemektedir. Birbirine sert bir şekilde temas eden kolyeler çizilebilmekte, hatta kırılabilmektedir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde korunmalıdır. Dört özelliği sahip olan, çok iyi korunan pırlanta kolye, özel gecelerde ışıltılı bir görünüme sahip olunmasını sağlamaktadır.

Sertifika istenmelidir

Pırlanta kolyeler alınırken sertifika istenmelidir. Böylece satıcının ucuz pırlantayı pahalı satması önlenmiş olmaktadır. Karat ağırlığına göre farklı fiyatlarda satılan pırlanta kolye vardır. Bu nedenle ucuz bir pırlanta sahte pırlanta demek değildir. Renksiz ve berrak bir pırlantanın bulunduğu kolye, kaliteli bir mücevherdir. Kesimde de en fazla ışıltılı olan yuvarlak kesimdir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir