Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Küpeler

Pırlanta Küpeler

Pırlanta küpeler, kadın ve erkeler için ayrı modellerde tasarlanmaktadır. Kadınlar için ışıltılı ve gösterişli modeller dizayn edilirken, erkekler için tasarlanan pırlanta küpe modelleri daha sade bir görünüme sahiptir. Gerek kadın gerekse erkekler için tasarlanan küpe modelleri satın alınmadan önce pırlantanın 4C özelliklerine dikkat edilmelidir. 4C; renk, berraklık, kesim ve karat ağırlığıdır. Pırlantalar, koyu sarıdan canlı beyaza göre farklı renklerde olmaktadır ve bunlarda farklı harf grubu ile değerlendirilmektedir. En ender bulunan renk ise D’dir ve bu renkteki pırlanta doğada eşine az rastlanan bir taştır. I ve H, ender bulunan beyaz sınıfındadır. Pırlantadaki berraklık da önemlidir. Taşın berraklığının fazla olması, değerli olduğu anlamına gelmektedir. Pırlantaya çıplak gözle bakıldığında var olan küçük lekelerin görülmesi imkansızdır. Lekeler, özel bir büyüteçle görülebilmektedir. Lekeler, karbondur ve karbonun az olması, pırlantanın değerli olduğu nu göstermektedir.

Pırlanta Küpeler2

Pırlanta Küpelerde Kesim Kalitesi

Pırlanta küpeler, kesim kalitesine göre de farklı değerde olmaktadır. Kesim kalitesi son derece önemlidir çünkü kesimin kaliteli olması, pırlantanın ışığı o daraca fazla yaymasını sağlamaktadır. Bu da pırlantanın ışıltılı bir görünüm kazanmasına neden olmaktadır. Kesimi kötü olan bir pırlanta, ışığı çok iyi yansıtmamaktadır. Kesimin kalitesinin uzman olmayan bir kişinin anlaması mümkün değildir. Bu nedenle pırlantanın iyi bir kesime sahip olup olmadığını anlayabilmenin tek yolu sertifikasını istemektir. Pırlanta sertifikası, taşın özelliklerini belirtmektedir. Sertifikanın HDR ya da EGL’den alınmış olmasına dikkat edilmelidir. Bu kurumlardan alınan sertifikalarda verilen bilgilerin tamamı gerçektir.

Karat Ağırlığına Dikkat Edilmeli

Pırlanta küpeler, karat ağırlığına göre de farklı fiyatlarda olmaktadır. Karat ağırlığı, pırlantanın büyüklüğüne göre değildir. Karat ağırlığı fazla olan bir pırlantanın gram olarak hafif olabilmektedir. Ya da büyük ve gram olarak ağır olan bir pırlantanın karat ağırlığı düşük olabilmektedir. Karat ağırlığını ölçen hassas teraziler vardır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir