Ana Sayfa / Pırlanta / Pırlanta Nedir ?

Pırlanta Nedir ?

Pırlanta nedir denildiğinde, elmasın kesilmesi ile tasarlanan çok değerli taş denilmektedir. Her pırlantanın çok yaşlı olduğu bilinmelidir. Binlerce yıl öncesinde oluşan pırlantanın en yaşlısının 3,2 milyar yaşında olduğu bilinmektedir. En genç pırlanta ise 900 milyon yaşındadır. Pırlanta, elmas madeninin işlenmesi ile imal edilmektedir. Dolayısı ile elmas, pırlantanın hammaddesidir. Elmas da bilinen en sert madendir. Elması kesebilen bıçak da elmastan yapılmıştır. Başka bir ifadeyle bir elması sadece başka bir elmas kesebilmektedir.

pırlanta nedir2

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta nedir sorusunun cevabı genellikle her kadının beğendiği taştır. Değeri çok yüksek olan bu taş, elmasın kesilip cilalanması ile elde edilmektedir. Günümüzde pırlanta olarak nitelendirilen çok sayıda taş bulunmaktadır ancak bunlar pırlanta değildir. Bunların arasında pırlanta gibi parlayan moisanit vardır. Işıl ışıl parlayan bu maddenin pırlanta diye satın alınması her zaman mümkündür. Pırlantanın gerçek olup olmadığı da kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Öncelikle gerçek pırlantanın şeffaf olmadığı bilinmelidir. Örneğin bir yazı gerçek pırlanta ile okunmaya çalışıldığında, buğulu bir görüntü ile karşılaşılmaktadır. Işıltısı da pırlantanın gerçek olup olmadığının anlaşılmasını sağlamaktadır. Pırlanta, içinden geçen ışığı kırmaktadır ve bu nedenle de çok ışıltılı bir görünüm kazanmaktadır. Yansıma testi ile de pırlantanın gerçek olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Bu işlemde pırlantanın ışığa tutulması yeterlidir. Gökkuşağındaki gibi renkler görüldüğünde pırlantanın sahte ya da düşük kalitede olduğu bilinmelidir. Bunun yanı sıra gerçek pırlantanın, tüm taraflarından yansıma yaptığı da bilinen bir gerçektir. Su testi de bir başka yöntemdir. Suya bırakıldığında pırlanta batmıyorsa kesinlikle sahtedir. Gerçek pırlantalar suda batarlar.

Sertifika İstenmeli

Pırlanta nedir denildiğinde, darbelerden etkilenmeyen bir taştır da denilebilmektedir. Taşın üzerinde çizikler varsa pırlanta değildir. Bunların yanı sıra satın alınan pırlantanın sertifikasının istenmesi gereklidir. Bu sertifika pırlantanın kimliği olarak nitelendirilmektedir. Sahte olan pırlanta görünümlü taşın herhangi bir sertifikası bulunmamaktadır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir