Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Set

Pırlanta Set

Pırlanta set takılar, kadınların önem verdiği aksesuarların başında gelmektedir. Özellikle düğün alışverişlerinde tercih edilen set takılar, pırlantanın ışıltısıyla göz kamaştırmaktadır. Yüzük, küpe, kolye ve bileklikten oluşan set takılar, eşsiz güzelliği ile göz kamaştırmaktadır. Ancak bu takılar alınırken dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Bu detayların en başında da pırlanta takıların mücevher satış noktalarından alınması gelmektedir. Çünkü günümüzün ilerleyen teknolojileri, taklit ürünleri orijinaller kadar gerçek görünmesine yol açmaktadır. Sahte ürünler, mücevher sektöründe de giderek yaygınlaşmaktadır. Bunun için pırlanta takıların mücevher markalarının ürünleri arasından seçilmesi tavsiye edilmektedir. Bir satış noktasından pırlanta alınırken öncelikle parlaklık testi uygulanmalıdır. Pırlanta, benzersiz bir parlaklığa sahiptir. Sahte taşların gerçek pırlanta gibi ışıltılı değildir.

Pırlanta Set Alırken Bazı Testler Yapılmalıdır

pırlanta set2

Pırlanta set alırken şeffaflık testi de uygulanmalıdır. Gerçek bir pırlantanın şeffaf olmadığı bilinmelidir. Gerçek pırlanta yazılı bir kağıdın üzerine konulduğunda, yazıları buğulu göstermektedir. Bu durum, sahtesinin ayırt edilmesini sağlamaktadır. Ancak bu test her zaman başarılı sonuçlar vermemektedir. Bazı pırlantalar sığ kesime sahiptir ve bu nedenle yazıların okunması mümkün olabilmektedir. Yansıma testi de bir başka yöntemdir. Pırlantanın yansımaları gri tonlardadır. Renkli bir görüntünün oluşması durumunda pırlanta ya sahte ya da düşük kalitedir. Kaliteli ve gerçek pırlantalar tüm taraflarından yansıma yapmaktadır. Su testi de gerçek pırlanta ile sahtesinin anlaşılmasını sağlamaktadır. Taş suya konulduğunda yüzeyde kalıyorsa sahtedir. Gerçek pırlantalar suda batmaktadır. Buğu testi uygulandığında da taşın üzerindeki buğunun kısa sürede kendiliğinden silinmesi gereklidir Buğunun 4 saniyeden fazla kalması durumunda taşın sahte olma olasılığı artmaktadır.

Çentik ve Sıyrıkların Olduğu Taş Sahtedir

Aşınma belirtilerinin görüldüğü, üzerinde çok fazla çentik ve sıyrığın görüldüğü pırlantanın da kesinlikle sahte olduğu bilinmelidir. Bütün bunların yanı sıra gerçek pırlanta set takıları markalı mücevher mağazalarından güvenli bir şekilde alınması mümkündür.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir