Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Takı

Pırlanta Takı

Pırlanta, yüzlerce yıldır kadınların vazgeçemediği aksesuarların başında gelmektedir. Ancak pırlanta takı seçilirken ayrıntılara dikkat edilmelidir. Pırlanta seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli detay, taşın 4C olarak bilinen özellikleridir. Bunlar, karat ağırlığı, renk, berraklık ve kesimdir. Karat, pırlantanın ağırlık ölçüsüdür ve taşın en kolay ölçülebilir özelliğidir. Ancak eşit karat ağırlığına sahip olan pırlantanın aynı fiyatta olması söz konusu değildir. Bunun nedeni, 4C kuralıdır. Renk ve berraklık özelliklerine göre daha sarımtırak renkte olan taş, beyaz ve ışıldayan daha ufak taştan daha ucuz olabilmektedir. Renk de önemlidir ve pırlanta renkleri beyazın farklı tonlarından meydana gelmektedir. Pırlantaların sınıflandırılması renksize ne kadar yakın olduğuna göredir. En nadir bulunanlar D, E, F ve G sınıfındaki pırlantalardır ancak çoğu hafif renkli beyaz olarak adlandırılan H ile L skalası arasındadır. M rengi ve altındakiler sarımtırak renge sahiptir ve bu renk gözle görülebilmektedir.

Pırlanta Takı Alırken Renklerine Dikkat Edilmeli

pırlanta takı2

G ile H sınıfında olan pırlantalar neredeyse renksizdir. Bu pırlantaların renk tonu, kendisinden daha beyaz pırlantalarla kıyaslanmadıkça anlaşılamamakta,  beyaz olarak algılanan sınıftadır. Fiyatı en yüksek olandır. Pırlanta takı seçilirken kişiye hangi rengin uygun olduğu bilinmelidir. Mükemmeliyetçi kadınlar için D ile F arası renk kaliteleri tercih edilmelidir. Tam beyaz sevenlere ise uygun fiyatlı bir takı alınacaksa G ile H sınıfı pırlantalar önerilmektedir. Renk, pırlantanın beyazlık derecesini belirlemektedir. D. mükemmel beyazdır. Bunlar, ışıl ışıl parıldayan takılardır. Pırlantada berraklık, içinde doğal izlerin olmadığı taşı ifade etmektedir. Bu izlerin çoğu küçüktür ve çıplak gözle görülmesi mümkün değildir. Pırlantanın lekeleri ne kadar azsa o kadar değerlidir.

Farklı Kesim Şekilleri

Kesim, insan eliyle katılan özelliktir. Pırlantanın ışıltısı kesimin kalitesi ile doğru orantılıdır. Yuvarlak kesim en popüler olanıdır. Ayrıca zümrüt damla, markiz, prenses, oval ve kalp kesim de bulunmaktadır. Pırlanta takı alırken kesim özelliklerine de dikkat edilmelidir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir