Ana Sayfa / Genel / Pırlanta Yüzükler

Pırlanta Yüzükler

Pırlanta Yüzükler, tüm özel anlarda kadınlara hediye edilen en değerli takıların başında gelmektedir. Bu yüzükler, üzerinde bulunan pırlantanın kaliteli kesilmesiyle birlikte ışıltılı bir görünüme sahip olmaktadır. Pırlanta, elmasın kesilmesiyle şekillenen en değerli taştır. Dünyadaki elmas satışlarının büyük bir kısmı pırlanta kesim elmaslardan meydana gelmektedir. Pırlanta yüzükler arasında bulunan tektaşlar özellikle evlilik tekliflerinde gelin adayına hediye edilmektedir ve böyle bir evlilik teklifi son yıllarda popüler hale gelmiştir. Bu yüzükler, fantezi tektaş, 5 taş, 7 taş, 9 taş, pırlanta alyans, tamtur alyans, fantezi yüzük, renkli yüzük, inci yüzük ve tria yüzük gibi farklı şekillerde tasarlanmaktadır.

Pırlanta Yüzüklerin Özelliği Bilinmelidir

pırlanta yüzükler2

Pırlanta yüzükler seçilirken bu taşla ilgili bilgi sahibi olunduğunda hem daha kaliteli hem de kusursuz bir pırlanta yüzük satın alınması çok daha kolaydır. Pırlantanın değerini belirleyen unsurlardan birisi karat ağırlığıdır. Karat ağırlığı, pırlantanın kesim tekniği, berraklığı, rengi gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Karat ağırlığı, pırlantanın büyüklüğü ile doğru orantılı değildir. Ayrıca karat olarak ağır olan bir pırlantanın fiyatı, daha az bir karat ağırlığına sahip olan pırlantadan daha düşük olabilmektedir. Berrak ve renksiz bir pırlanta küçük boyutlarda da olsa çok daha pahalı olmaktadır. Bu tip pırlantalar çok ender bulunmaktadır. Taşın berraklığı, içinde karbon izlerinin hiç olmaması ya da çok az olmasından kaynaklanmaktadır. Berrak pırlantalardaki karbon izlerinin özel cihazlarla bile görünmediğinde en değerli taş olarak nitelendirilmektedir.

Renksiz Pırlanta En Değerli Olandır

Pırlanta yüzükler satın alınırken en renksiz olanı seçildiğinde çok daha parlak bir takıya sahip olunmaktadır. Çünkü renksiz pırlanta çok daha fazla ışıltılı olmaktadır. Pırlanta renk tablosunda sarıdan başlayan bir çizelge oluşturulmuştur. Bu çizelgede gözün fark edemeyeceği kadar sarı olan pırlantalar kabul edilmektedir. Çok ender olarak mavi, yeşil, pembe ve siyah renge sahip olan elmaslar bulunmaktadır ve bunların kimi zaman en renksiz elmastan bile değerli olması mümkündür. Dolayısı ile bu renkteki elmaslardan şekillendirilen pırlantaların değeri de çok fazla olmaktadır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir