Ana Sayfa / Değerli Taşlar / Renkli Taşlı Takılar

Renkli Taşlı Takılar

Kolye ve yüzük gibi en özel aksesuarların arasında bulunan renkli taşlı takılar, kadınların dış görünüşün hem ışıl ışıl hem de özel olmasını sağlamaktadır. Renkli taşlarla tasarlanan takılar, pırlantanın yanı sıra safir, zümrüt, yakut, topaz, ametist ve citrin gibi birbirinden değerli taşlarla şekillenmektedir. Renkli taşlı takılarla tasarlanan mücevherleri satın alırken taşların doğal ya da sentetik olup olmadığını sorgulamak gereklidir. Doğal taşlarla sentetik taşlar aynı özelliklere sahiptir ancak sentetik taşlar asla doğal değildir. Renkli taşların büyük bir kısmı işlemden geçmektedir. Bu işlemlerin arasında da renk geliştirme işlemi gelmektedir. Rengi ile oynanmış taş alınmamalıdır. Özellikle safir ve yakut gibi çok değerli taşların işlemden geçip geçmediği kontrol edilmelidir. Satın alınacak olan taşın adının netleştirilmesi de önemlidir. Özellikle yanıltıcı isimlere karşı dikkatli olunmalıdır.

Renkli Taşlı Takıların Rengine Dikkat Edilmelidir

Renkli Taşlı Takılar2

Renkli taşlı takılar alınırken taşın berraklık seviyesi değerlendirilmelidir. Ayıca taşın rengine dikkat edilmelidir. Satın alınmaya karar verilen taşın nadir olup olmadığı ve renk tonunu öğrenmekte yarar vardır. Taşın montürün de değerlendirilmesi önemlidir. Bası taşların diğerlerine göre daha hassas ve daha kırılan olduğu bilinmektedir. Ancak bu taşları satın almaktan kaçınılması da gereksizdir ancak kullanma şekli ve montürleri ile ilgili düşünülmesi tavsiye edilmektedir. Yüzük ve bileziklerin kolye, küpe ve broşlara göre çizilmeye karşı ve daha duyarlı olduğu bilinmelidir. Taşın pırlanta ile çevrelenmesi ise ekstra bir konuma sağlamaktadır. Taşın kesim şekli de incelenmelidir. Güzel bir kesim taşın fiyatını artırmakta, rengini de zenginleştirmektedir. Ancak renkli taşlarda ışıltı ve parlaklığın önemi daha azdır. Renkli taşların değerini renk belirlemektedir.

Beyaz Bir Zemin Üzerinde İncelenmeli

Renkli taşlı takılar her zaman beyaz bir zemin üzerinde incelenmelidir. Renkli taşlara üstten ve yandan bakarak renginin düzgün dağıldığından emin olunmalıdır. Taşlardaki açık ve koyu renk bölgelerin olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kusursuz olan taşlar büyük ebatlara sahipse fiyatı da o oranda büyük olmaktadır. Çünkü büyük boyuttaki kusursuz taşın bulunması çok enderdir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir