Ana Sayfa / Genel / Renkli Yüzük

Renkli Yüzük

Renkli yüzük, pırlanta, yakut, zümrüt ve safir gibi değerli taşlarla dizayn edilen yüzük modelidir. Üzerinde pırlanta olan yüzüklerin değeri, pırlantanın rengine, berraklığına, ışıltısına ve karat ağırlığına göre değişmektedir. Bu yüzüklerdeki pırlantaların gerçek olup olmadığını anlamak için de öncelikle pırlantanın sertifikası aranmalıdır. Sertifikada pırlantanın özellikleri belirtilmekte, böylece taşın değeri anlaşılmaktadır. Ayrıca taşın gerçek olup olmadığı, bir gazete sayfasının üzerine konulması ile de anlaşılabilmektedir. Gazetedeki yazılar net bir şekilde okunabiliyorsa, bu taş değersiz bir taştır. Gerçek pırlantada gazetedeki yazıların net bir şekilde okunması imkânsızdır. Bu yüzüklerin fiyatları üzerinde belirleyici etken, taşın büyüklüğü değil, renksiz olması, taşın içindeki çizik ve çukurların az olması ile kesim biçimidir.

Renkli Yüzük2

Renkli Yakut ve Safir Yüzükte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakut taşı ile süslenmiş renkli yüzük de vardır ve bu yüzükteki yakutun gerçek olup olmadığının anlaşılması çok zordur. Bu nedenle yakut taşlı yüzük satın dikkat edilmelidir. Taşın gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesinin en kolay yolu laboratuvar incelemesidir. Bu arada yapay yakutların içinde, doğal yakutlarda asla olmayan mikroskobik kabarcıklarla oyuklar bulunmaktadır. Ayrıca yapay yakutlara rengin belirgin hale gelmesi ve parlaklığın arttırılması için müdahalelerde bulunulmaktadır. Çünkü yakutların rengi canlı ve parlaktır. Bu şekilde müdahalenin yapıldığı yakutlar ışık geçirmektedir. Doğal yakutlar ise ışığı yansıtmaktadır. Safir taşı ile tasarlanan yüzüklere de dikkat edilmelidir. Safir taşı saydam ve yarı saydamdır. Elmasa benzeyen bir taş olan safir, cama benzemekte ve serttir. İse genel olarak gece mavisidir. Ancak farklı renklerdeki safir taşlar da vardır ancak kırmızı safir yoktur. Isıya dayanıklı olan safir, kolay işlenebilmektedir.

Zümrüt Darbelere Dayanıklı Değildir

Zümrüt taşı ile dizayn edilen renkli yüzük üzerinde ise yeşil ya da koyu yeşil renkli taş bulunmaktadır. Zümrüt taşı da değerli taşlar arasındadır. Zümrüt taşının en değerlisi ise üzerinde çatlakların olmadığı aştır ve bu nadir olarak çıkarılanıdır. Rengi biraz soluk olan taşın, koyu renkli olanlara göre daha değerli olduğu bilinmelidir. Bu taş ısıya dayanıksızdır. Zümrüt taşı kırılgandır ve bu nedenle darbelerden korunmalıdır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir