Safir

Pırlanta ile şekillenen safir takılar, papatya kolye, papatya yüzük, papatya küpe, tamtur yüzük, nazar boncuklu bileklik, menekşe yüzük, çiçek kolye, zeytin dalı kolye, sallantılı kolye gibi farklı şekillerde tasarlanarak kadınların beğenisine sunulmaktadır. Bu taş, mükemmel bir sertliğe sahiptir. Elmastan sonra en sert taş olan safirler renksizdir. Kromla renklendirilmiş olan taya yakut denilmekte ve yakut kırmızısı olmayan taşların tamamı bu safirle isimlendirilmektedir. Safirin en beğenilen ve en yaygın olarak görünen rengi mavidir. Renk, safirin değerini belirleyen en önemli etkendir. En değerli olan da orta koyulukta olan kadifemsi mavidir. Grimsi ya da yeşilimsi mavi renge sahip olan safirlerin değeri daha düşüktür.

Safirin Renk Değiştirme Özelliği Vardır

Safir2

Safirin renk değiştirme özelliği bulunmaktadır ve böyle özelliğe sahip olan safir de değerlidir. Renk değiştirebilen safirler floresan ışığı ve gün ışığının altında göz alıcı renkleri gösterebilmektedir. Safirle şekillenen tüm takılar, kadını özel göstermektedir. Takı olarak ihtişamlı bir görüntüye sahip olan safirlerin insan sağlığı üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Safirin böbreklerin ve kalbin daha güçlü olmasını sağladığı tespit edilmiştir. Vücuttaki salgı bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olduğu belirlenen safirin psikolojik etkilerinin de bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Özgüven duygusunu geliştirdiğine inanılan safirin şefkat hissini de artırdığı yönünde inanış da bulunmaktadır. Sezgisel duyuları artırdığı da belirtilen safirin odaklanmayı da güçlendirdiği ifade edilmektedir. Siyah renge sahip olan safirin insanları fiziksel zararlardan koruduğuna da inanılmaktadır. Mavi safirin ise insanlara mutluluk verdiği, korku gibi olumsuz duygulardan kurtardığı belirtilmektedir.

Pembe Renkli Taş Aşkı Simgeler

Pembe renge sahip safir taşının ise aşkı simgelediği belirtilirken, bu renkteki safirin sorunları çözmeye yardımcı olduğu vurgulanmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde sayısız yararı bulunan bu değerli taşla tasarlanan tüm takıların mücevher satan yerlerden alınmasının, gerçek taşa sahip bir aksesuara sahip olmasının tek yolu olduğu belirtilmektedir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Tarihinde Değerli Taşlar

İnsanlar tarih boyunca, zarif ve değerli taşlara çok büyük önem vermiştir. Hem maddi değeri hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir