Ana Sayfa / Pırlanta / Tektaş Yüzük

Tektaş Yüzük

Tektaş yüzük modellerinde yalnızca bir adet taş vardır. Bu yüzüklerdeki taş da pırlantadır. Bu taşların dünyada başka bir eşi de yoktur. Bu nedenle de tektaş yüzüğün anlamı, “Benim için teksin ve sonsuza dek tek olarak kalacaksın” anlamını taşımaktadır. Bu anlam nedeniyle de evlilik tekliflerinde tektaş pırlanta bulunan yüzükler kullanılmaktadır. Tarihteki ilk tektaş pırlanta yüzük, Avusturya Arşidük’ünün Mary’e verdiği “M” şeklinde yerleştirilen pırlantalarla süslü altın yüzüktür. Pırlanta, elmasın kesilmişidir. Elmas ise, taşıdığı kişiye üstün güzler getirdiğine inanılmıştır. Eski çağlarda krallar savaşa giderken elmas ve değerli taşlarla bezenmiş zır ve kılıçlar kullanmıştır. Bu değerli taşların kendilerini düşmandan koruyacağına inanmışlardır. Yunan mitolojinde ise elmasın tanrıların gözyaşı olduğuna, yansıyan ışığın ise aşkın ateşi olduğuna inanılmıştır. Eski dönemlerde sadece elit kesimin tutkusu olan elmas, elmas madenlerinin otaya çıkarılması ile de halk arasında yaygınlaşmıştır. Elmas üretiminin artması ile de özellikle kesimi, rengi, şekli ve büyüklüğü önem kazanmıştır

tektaş yüzük2

Tektaş Yüzük Değerlidir

Elmas, doğada bulunan en sert ve en ender bulunan taştır. Bu nedenle elmastan üretilen tektaş yüzük çok değerlidir ve özel bir anlam taşımaktadır. Günümüzde aşkın ve sonsuz sevginin bir ifade şekli olan tektaş pırlanta yüzükler, evlilik tekliflerinde gelin adayına takdim edilmektedir. Ülkemizde bu şekilde yapılan evlilik tekliflerinin çok fazla bir geçmişi olmamasına rağmen büyük bir rağbet görmüş ve geleneksel bir hale gelmiştir. Günümüzde çok sayıda firma, yüzlerce tektaş modeli ile sektörde hizmet vermektedir.

Yüzüğün Fiyatı Pırlantaya göre değişmektedir

Tektaş yüzük satın alırken fiyatının yüzde 95’lik kesimini pırlanta oluşturmaktadır. Fiyata etki eden ise pırlantanın kesimi, berraklığı ve karat ağırlığıdır. Tektaş yüzükteki pırlantanın berraklığı ve buna bağlı olarak ışıltısı, fiyatını artıran nedenlerin başında gelmektedir. Kaliteli bir kesime sahip olan pırlanta kusursuzdur ve bu nedenle de pahalıdır. Ancak taşın büyüklüğü ile karat ağırlığının aynı olmadığı bilinmelidir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir