Topaz

Topaz taşı, çok farklı bir şekilde bulunmaktadır ancak yaygın bir şekilde kullanılan renk mavidir. Bu taş, yeşil, gri, kırmızı, sarı, pembe ve sarı renklerde de bulunmaktadır. Mavi renkli olan taşın enerjisi çok yüksektir. Ayrıca birçok hastalığa da iyi geldiğine inanılmaktadır. Mavi renkli taşın görünümü estetiktir. Son derece rağbet gören bu taşın fiyatı, yarı değerli olan taşlara göre bir miktar daha yüksektir. Fiyat yüksekliğinin en önemli nedenleri arasında da ender bulunması gelmektedir. Aşk taşı ve bereket taşı olarak da nitelendirilen bu taş elmas şeklinde tıraşlandığında elmasa benzemektedir.

Topaz Taşının Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Topaz2

Topaz taşının sahtesi, genellikle dış görünüşünden anlaşılabilmektedir. Ancak anlaşılamadığı durumlarda bazı yöntemler uygulanmalıdır. Bu taşın sahteleri vardır ve sahte olan taşlar boyanarak gerçek taş görünümüne sahip olabilmektedir. Sahte taşların dış görüntüsünün rengi gerçeğinki ile aynı olmasına rağmen iç kısımları, kullanılan taşın rengindedir. Bu nedenle taşın küçük bir kısmının kırılması tavsiye edilmektedir. Kırma işleminden önce taşın ısıtılması da mümkündür. Isıtıldığında sahte taş kendi rengini almaktadır. Ancak ısıtma işleminin abartılmaması gereklidir. Çünkü özellikle ametist gibi bazı taşlar yüksek sıcaklıklarda renk değişimlerine uğramaktadır. Test işlemleri gerçekleştirildiğinde, taşın içi ve dışının aynı renge sahip olduğu ortaya çıktığında, orijinal bir taş olduğu değerlendirilmektedir. Ancak önce boyanıp sonra güçlü bir baskı uygulanarak şekil verildiğinde, taşın içi ve dışının aynı renk olması da muhtemeldir. Böyle bir durumda taşın orijinal olup olmadığının anlaşılabilmesi için laboratuvar testlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Takı Güvenilir Yerden Alınmalıdır

Topaz taşı ile tasarlanan takılar satın alınırken sahte bir ürüne sahip olmamak için güvenilir yerlerden alınmasında yarar vardır. Sıradan bir yerden satın alınan küpe, yüzük ya da kolyenin, sahte olma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle markalı ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Tarihinde Değerli Taşlar

İnsanlar tarih boyunca, zarif ve değerli taşlara çok büyük önem vermiştir. Hem maddi değeri hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir