Ana Sayfa / Pırlanta / Türkiye Gemoloji Laboratuvarı

Türkiye Gemoloji Laboratuvarı

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, Türkiye’de kurulan ilk yerli Gemoloji Laboratuvarında pırlanta gerçekliğini ölçüyor. Satışı yapılan değerli taşın doğal mı yoksa sentetik mi olduğu yalnızca 15 dolar karşılığında öğrenilebiliyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile kurulmuş olan ilk yerli Türkiye Gemoloji Laboratuvarı’nın (GLT) kurulması ile sektörde ürünlerin tahlil edilebileceği bir alanın olmamasının boşluğu dolduruldu. Müşterilerin aklında pırlanta alyans, pırlanta bileklik, pırlanta kolye ve daha pek çok farklı mücevher alınırken kafalarda bazı soru işaretleri oluşabilir. Taşın sahte mi, gerçek mi olduğu, pırlanta olarak görülen taşın aslında sentetik olup olmadığı gibi pek çok farklı soru müşterilerin aklındadır. Piyasada çok fazla sayıda sentetik taşın olması nedeniyle alıcılar çok zor durumda kalıyor. Kuyumcular bile bazı zamanlarda farkına varmadan sentetik yüzük satıyor. Bu nedenle de GLT kurulmuştur. Böylelikle insanların zor bir duruma düşmesine engel olunmaya çalışılıyor.

Kuyumcu markaları artık aldığı mücevherde güven sağlamak için GLT’ye mücevherleri gönderiyor. Burada taşların sentetikliğine ve söylenilen renkte olup olmadığına bakılıyor. Alınan sertifika ile hem kuyumcular sattığı hem de müşteriler aldığı mücevheri güvence altına alıyor. Yalnızca yurt içerisinde değil, yurt dışında da bu duruma yönelik olarak talepler her geçen gün artıyor. İran, Azerbaycan ve Dubai taşları GLT ile sertifikalandırılıyor. Taşın doğallığı 15 dolar karşılığında öğrenilebiliyor. Sertifika alımı konusunda ise taşın cinsi ve büyüklüğü göz önünde bulundurularak 60 ila 100 dolarak arasında bir ücret ile sertifika alınabiliyor.

İyi bir araştırma yapmadan boş yere ciddi paralar ödemek yerine hemen Sirius Pırlanta web sitesini ziyaret edin. En güzel yüzükler Sirius Pırlanta’da sizi bekliyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir