Yakut

Yakut, dünyanın en eski ve en değerli taşları arasındadır. Kırmızı bir renge sahip olan bu değerli taş, kırmızının farklı tonlarında da olabilmektedir. Yakuta kırmızı rengi veren içeriğindeki krom elementidir. Elmastan sonra en sert mineral olan bu değerli taşın sertlik derecesi 9’dur. Bu taşın en değerli olanının rengi ise güvercin karı kırmızısına sahip olandır. Bu taşla en değerli takılar tasarlanmaktadır. Kolye, küpe ve yüzük gibi değerli takılar pırlanta ile şekillendirilmektedir ve yakutla pırlantanın buluştuğu eşsiz takılar, özel günlerin vazgeçilmez hediyeleri arasındadır. Evlilik tekliğinde de kullanılan bu takıların güvenilir adreslerden alınması önemlidir. Üzerinde markanın yer aldığı takıların gerçek olduğundan kuşku duyulmamaktadır.

Yakut Işığı Yansıtmaktadır

Yakut2

Yakutların arasında en dikkat çekeni, yıldız yakut olarak nitelendirilen taştır. Üzerinde özel şekillerin bulunduğu bu taş, yıldız görünüme sahiptir. Yıldız yakutlar çok nadir bulunmaktadır. Üzerinde altı kollu bir yıldız bulunan bu taşın değeri de yıldızlarının parlaklığı ile ölçülmektedir. Bu taşların, ender bulunmaları nedeniyle sentetikleri de vardır. Ayrıca sentetik yakutların fark edilmesi de zordur. Bu nedenle yakutla tasarlanmış bir mücevher satın alınırken dikkatli olunması gereklidir. Taşın gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesi için laboratuvar ortamında değerlendirilmesi gereklidir. Sentetik yakutlarda doğal taşlarda olmayan ve ancak özel cihazlarla fark edilebilecek kabarcık ve oyuklar bulunmaktadır. Ayrıca sentetik yakutlara renginin düzelmesi ve parlak olabilmesi için işlemler yapılmaktadır. İşlem uygulanan yakutlar ışığı geçirmektedir. Doğal yakutlar ise ışığı yansıtmaktadır.

Markalı Takılar Tercih Edilmeli

Bu değerli taş alınırken canlılık ve parlaklığına dikkat edilmelidir. Genellikle pırlanta, altın, gümüş ve platinle birlikte tasarlanan yakut taşlı takılar vardır. En değerlileri ise pırlanta ile birlikte kullanılanlardır. Pırlantalı bir takı alınmak istendiğinde de en doğru yöntem markalı bir ürünlerin tercih edilmesidir. Markalı ürünlerin güvenilir olduğu bilinmelidir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Tarihinde Değerli Taşlar

İnsanlar tarih boyunca, zarif ve değerli taşlara çok büyük önem vermiştir. Hem maddi değeri hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir