Ana Sayfa / Genel / Yüksek Renk Pırlantalar

Yüksek Renk Pırlantalar

Yüksek renk pırlantalar, evlilik teklifi yapılırken, sevgililer gününde, doğum günlerinde ve diğer tüm özel anlarda hediye edilen tasarımların arasında gelmektedir. Bu mücevherler, kadınlar tarafından beğenilmekte ve yıllarca zevkle kullanılmaktadır. Maddi değerinin yanı sıra manevi değeri de çok yüksek olan bu pırlantalar, farklı tasarımları ile göz kamaştırmaktadır. Özel kişiye hediye edilecek pırlantanın gerçek değerinde olup olmadığının da bilinmesi gereklidir. Pırlantanın değeri, 4 farklı özelliği göre belirlenmektedir. Pırlantaya çıplak gözle bakıldığında fark görünmese de, hiçbir taşın aynı özellikle olmadığı bilinmelidir. Pırlantaları birbirinden ayıran özellikler de 4C ile ayrılmaktadır.

Yüksek Renk Pırlantalar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüksek Renk Pırlantalar2 Yüksek renk pırlantalar alınırken karat ağırlığına dikkat edilmelidir. Bu ağırlık, kolaylıkla ölçülebilmektedir. Karat ağırlıkları aynı olan pırlantanın fiyatının aynı olması gibi bir kural da bulunmamaktadır. Pırlantanın berraklığı da önemlidir. Berraklığı fazla olan, yani içinde doğal izleri az olan pırlanta değerlidir. Çünkü bu pırlantalar çok fazla ışık yansıtmaktadır. Bunun sonucunda da taş ışıl ışıl parlamaktadır. Pırlantanın kesim kalitesine de dikkat edilmelidir. Taşın ışıltılı bir görünüme sahip olması, kesimin ustalığına bağlıdır. Hassas bir şekilde kesilen pırlanta, ışığı çok daha fazla yansıtmaktadır. Bunun nedeni, ışığın kırılmasıdır. İdeal bir kesime sahip olan pırlantanın değeri de fazladır. Pırlantanın rengi de önemlidir. Çoğu renksiz bir görünüme sahip olan pırlantaların arasında belli olmayan ton farkları bulunmaktadır. Pırlantanın renksiz olması, değerini artırmaktadır.

Sertifika Uluslararası Merkez Onaylı Olmalıdır

Yüksek renk pırlantalar alınırken sertifikaya dikkat edilmelidir. Sertifikalar, ürün ve pırlanta sertifikası olarak ikiye ayrılmaktadır. Ürün sertifikası, takının özelliklerini, pırlantanın karat ağırlığını, pırlantanın rengini ve berraklığını belirtmektedir. Bu sertifikalar genellikle takı çok sayıda küçük pırlantadan tasarlandığında verilmektedir. Satın alınan takının üzerinde bulunan pırlanta tekse ve 0.30 karattan başlıyorsa, uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sertifika istenmelidir. Sertifikalar, HRD (Belçika), GIA (Amerika), IGI (Belçika) gibi merkezlerden alınmış olmalıdır.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz Yüzükleri

  Söz yüzükleri, aşık olunan kişi ile olan birlikteliğin evlilik kararı alınmasının hemen peşinden ananelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir