Zümrüt

Zümrüt, en değerli taşların arasında gelmektedir. Su yolu gerdanlık, Hürrem Sultan yüzüğü, kolye gibi birbirinden farklı şekillerde takıların tasarlandığı bu değerli taşlar, elmasla da üretilmektedir. Saydam ve yarı saydam bir yapısının bulunduğu zümrütlerin renkleri genel olarak yeşil ya da koyu yeşil tonlarındadır. Zümrütler estetik ve sün derece değerli bir taştır ve Osmanlı döneminde padişahların kılıçlarını süslemiştir. En değerli zümrütler, üzerinde çatlakların olmadığıdır ve bu taşlar çok nadir olarak bulunmaktadır. Zümrüdün çatlakları farklı işlemlerle yok yok edilmekte ve en değerli zümrüde benzetilmektedir. Zümrütle tasarlanan bir takı satın alırken taşın üzerinde aç da olsa çatlağın bulunmasına dikkat edilmelidir. Biraz soluk renkli olan taş da rengi koyu olana göre daha değerli olmaktadır. Yüksek ısıya dayanıklı olmayan zümrütlerin rengi, aşırı değişebilmektedir. Kırılgan bir yapısı olan zümrüdün darbelerden korunmasına özen gösterilmelidir.

Zümrüt Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zümrüt2

Zümrütten tasarlanan takılar, tüm kıyafetlerle uyum sağlayabilmektedir. Kadınlara özel birbirinden farklı takıların tasarlandığı zümrüt, yüzük olarak erkekler tarafından da kullanılmaktadır. Gerçek ve kaliteli zümrütten tasarlanan takılar mücevhercilerde bulunmaktadır. Zümrüdün insan üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu taş, sinir sistemine de iyi gelmektedir. Kalp ve böbrekleri güçlendiren bu taşla tasarlanan takılar, en özel hediyeler arasındadır. Zenginlik ve güç taşı olarak da bilinen zümrüdün bereketi, sevgiyi, iyiliği, dengeyi ve sabrı da getirdiği belirtilmektedir. Aşk taşı olarak bilinen zümrüdün temizlenmesi de özenli yapılması gereklidir.

Zümrüdün Temizliği Yapılmalı

Zümrüt taşının mutlaka belirli dönemlerde temizliği yapılmalıdır. Bu değerli taşı temizlemek için akan bir su altında beş dakika kadar yıkanmalıdır. Sirkeli suyun ya da tuzlu suyun içinde 10 dakika bekletilerek de zümrüdün temizliği yapılabilmektedir. Bunun haricinde toprakta bir gün süresince bekletilerek de taşın arındırılması mümkündür.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Tarihinde Değerli Taşlar

İnsanlar tarih boyunca, zarif ve değerli taşlara çok büyük önem vermiştir. Hem maddi değeri hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir